Poštovani,
Imam 28 god. Pomalo (ili malo više) sam zabrinuta zbog paralize facijalnog nerva na lijevoj strani lica koja traje već dva mjeseca uz lagani napredak, ali ne i dovoljan u mjeri da su mišići sposobni za "vučenje" obrve nagore i usne u osmijeh. Ni sada, kao ni na samom početku nije bilo iskrivljenja, tako da, dok ćutim, stanje se i ne primijeti. Oko mogu da zatvorim do poslednje trećine, sada i malo više, mogu i da se mrštim što prije takođe nisam, donja usna se vratila vrlo brzo kao i dio gornje. Inače, paraliza je nastala 4 dana nakon što sam posle feniranja u friz. salonu izašla napolje (na 10 min). U međuvemenu sam imala preosjetljivost na zvuk, da bi nakon par dana osjetila prvo opuštenost na g.usni, zatim, dan posle toga, i na cijeloj polovini lica. Terapija se sastojala od: pronizona 20g (3x1 3 dana, 3x1/2 2 dana, 2x1 3 dana) i aciklovira 5x2 5dana kao i B vitamina kog i sada uzimam. Nisam osjećala nikakve bolove osim na samom početku- bol je "odšetao" od iza uha do zadnje polovine glave. Nalaz srednjeg uha bio je uredan. Idem na fizioterapiju od samog početka.
Pitanje je sledeće: dobila sam prijedlog od moje terapeutkinje (uz uslov da se posavjetujem sa stručnjakom) da zbog, uslovno rečeno, sporog oporavka uzmem himoral forte za slučaj da još uvijek negdje postoji otok u cijevi kroz koju prolazi nerv. Zanima me da li je moguće da upala još uvijek postoji nakon ovoliko vremena? Ono što me najviše zanima: "kad ću se oporaviti?" Vas neću ni pitati jer znam da je odgovor individualan :) Da li preporučujete neku dodatnu terapiju?
Hvala unaprijed i puno toplih pozdrava!
Postovana,
stepen upale je individualna stvar. Preporucujem terapiju
drag.Trental 400 2x1 (posle jela), drag.Beviplex 3x1, tbl.Aspirin protect
100 1x1 uz permanentnu fizikalnu terapiju. Gledajte da izbegavate vetar, da
ne budete blizu klime i da budete u uslovima iste temperature.
Pozdrav
postovani doktore,
vec oko godinu dana imam problem sa desnim stopalom a cini mi se da ce se uskoro pojaviti isti problem i sa levim.naime,deo stopala izmedju pete i tabana ,a nemam ravne tabane,pojavilo mi se nesto nalik ,mrtvom tkivu,ili pak mozda neka deformacija kostiju.isla sam na reng.pregled i dijagnoza je da nema patogenih promena.ta izraslina me cesce boli i cini mi se da se povecava.na levom stopalu jos nista nemam ali ponekad na dodir imam blag bol.inace,dugo godina nosim visoke potpetice pa mi mnogi govore da je to u pitanju ,imam 47 godina,mada ja licno ne mislim tako cak i ne nosim vise toliko cesto.takodje,predpostavljam da je to vrlo bitno,imam osteopeniju i pijem IDEOS mada ne bas redovno.ne znam cak ni kom lekaru da se tacno obratim ortopedu ili hirurgu.reumatolog misli da je okostavanje ali pri tom nista mi ne daje od lekova.molim vas za savet ako je to ikako moguce ovim putem.puno hvala unapred.
RUZA
U sredu je mom ocu operisan tumor koze.U decembru mu je sa istog mesta,sa cela iznad desnog oka skinut tumor planeocelulare.Sada su tokom operacije doktori posumnjali da je on presao na ceonu kost.Rade mu skener glave i morace valjda da se ukloni deo kosti .Interesuje me da li se neposredno ispod ceone kosti nalazi mozak,posto doktori tvrde da mozak nije ugrozen samom operacijom?
I druga stvar, koliko je neophodno da prodje vremena do sledece operacije u smislu posledica opste anestezije?
Na osnovu ovoga sto ste napisali, neophodna je resekcija ceone kosti, kako
bi se tumor uklonio u celosti. Neposredno ispod kosti se nalaze mozdane
ovojnice, a potom ceoni rezanj mozga. Na ucinjenom skeneru sigurno se vidi
prosirenost tumora.
Imajuci u vidu ozbiljnost procesa, nakon adekvatne pripreme od strane
interniste i anesteziologa, nebi trebalo biti rizika od opste anestezije.
Poštovani,
Upravo sam posetila ovaj sajt...fascinirana sam.
Imam mnogo pitanja, ali ću prethodno pogledati pažljivo sva pitanja i odgovore.U prethodne dve godine lečila sam hipertireozu (PTU) i depresiju (Zoloft). U dogovoru sa svojim doktorom terapiju ne uzimam već dva meseca, rezultati krvi od pre nekoliko dana dobri - svi u granicama normale. Sada sam u fazi mučenja oko skidanja viška kilograma, a zaista je višak (168/93), pa sam u jednom Vašem odgovoru videla da pominjete lek Xenikal (oristat). Molim Vas da mi objasnite da li ga mogu koristiti, da li je obavezan recept (što mi nije problem),koliko dugo ga mogu koristiti - vidim da nije baš prijatno ga uzimati. Moje poštovanje i srdačno Vas pozdravljam
postovani,
klindamicin jeste antibiotik ali nema veze sa penicilinom i moze
da se koristi i kod pacijenata alergicnih na penicilin.
prof. dr srdjan
pesic
Poštovani, Imam 28 god. Pomalo (ili malo više) sam zabrinuta zbog paralize facijalnog nerva na lijevoj strani lica koja traje već dva mjeseca uz lagani napredak, ali ne i dovoljan u mjeri da su mišići sposobni za "vučenje" obrve nagore i usne u osmijeh. Ni sada, kao ni na samom početku nije bilo iskrivljenja, tako da, dok ćutim, stanje se i ne primijeti. Oko mogu da zatvorim do poslednje trećine, sada i malo više, mogu i da se mrštim što prije takođe nisam, donja usna se vratila vrlo brzo kao i dio gornje. Inače, paraliza je nastala 4 dana nakon što sam posle feniranja u friz. salonu izašla napolje (na 10 min). U međuvemenu sam imala preosjetljivost na zvuk, da bi nakon par dana osjetila prvo opuštenost na g.usni, zatim, dan posle toga, i na cijeloj polovini lica. Terapija se sastojala od: pronizona 20g (3x1 3 dana, 3x1/2 2 dana, 2x1 3 dana) i aciklovira 5x2 5dana kao i B vitamina kog i sada uzimam. Nisam osjećala nikakve bolove osim na samom početku- bol je "odšetao" od iza uha do zadnje polovine glave. Nalaz srednjeg uha bio je uredan. Idem na fizioterapiju od samog početka. Pitanje je sledeće: dobila sam prijedlog od moje terapeutkinje (uz uslov da se posavjetujem sa stručnjakom) da zbog, uslovno rečeno, sporog oporavka uzmem himoral forte za slučaj da još uvijek negdje postoji otok u cijevi kroz koju prolazi nerv. Zanima me da li je moguće da upala još uvijek postoji nakon ovoliko vremena? Ono što me najviše zanima: "kad ću se oporaviti?" Vas neću ni pitati jer znam da je odgovor individualan :) Da li preporučujete neku dodatnu terapiju? Hvala unaprijed i puno toplih pozdrava!
Odgovoreno: 06. 05. 2008.Postovana,
stepen upale je individualna stvar. Preporucujem terapiju drag.Trental 400 2x1 (posle jela), drag.Beviplex 3x1, tbl.Aspirin protect 100 1x1 uz permanentnu fizikalnu terapiju. Gledajte da izbegavate vetar, da ne budete blizu klime i da budete u uslovima iste temperature.
Pozdrav
postovani doktore, vec oko godinu dana imam problem sa desnim stopalom a cini mi se da ce se uskoro pojaviti isti problem i sa levim.naime,deo stopala izmedju pete i tabana ,a nemam ravne tabane,pojavilo mi se nesto nalik ,mrtvom tkivu,ili pak mozda neka deformacija kostiju.isla sam na reng.pregled i dijagnoza je da nema patogenih promena.ta izraslina me cesce boli i cini mi se da se povecava.na levom stopalu jos nista nemam ali ponekad na dodir imam blag bol.inace,dugo godina nosim visoke potpetice pa mi mnogi govore da je to u pitanju ,imam 47 godina,mada ja licno ne mislim tako cak i ne nosim vise toliko cesto.takodje,predpostavljam da je to vrlo bitno,imam osteopeniju i pijem IDEOS mada ne bas redovno.ne znam cak ni kom lekaru da se tacno obratim ortopedu ili hirurgu.reumatolog misli da je okostavanje ali pri tom nista mi ne daje od lekova.molim vas za savet ako je to ikako moguce ovim putem.puno hvala unapred. RUZA
Odgovoreno: 06. 05. 2008.Postovana,javite se ortopedu.
Pozdrav
U sredu je mom ocu operisan tumor koze.U decembru mu je sa istog mesta,sa cela iznad desnog oka skinut tumor planeocelulare.Sada su tokom operacije doktori posumnjali da je on presao na ceonu kost.Rade mu skener glave i morace valjda da se ukloni deo kosti .Interesuje me da li se neposredno ispod ceone kosti nalazi mozak,posto doktori tvrde da mozak nije ugrozen samom operacijom? I druga stvar, koliko je neophodno da prodje vremena do sledece operacije u smislu posledica opste anestezije?
Odgovoreno: 06. 05. 2008.Poštovani, Upravo sam posetila ovaj sajt...fascinirana sam. Imam mnogo pitanja, ali ću prethodno pogledati pažljivo sva pitanja i odgovore.U prethodne dve godine lečila sam hipertireozu (PTU) i depresiju (Zoloft). U dogovoru sa svojim doktorom terapiju ne uzimam već dva meseca, rezultati krvi od pre nekoliko dana dobri - svi u granicama normale. Sada sam u fazi mučenja oko skidanja viška kilograma, a zaista je višak (168/93), pa sam u jednom Vašem odgovoru videla da pominjete lek Xenikal (oristat). Molim Vas da mi objasnite da li ga mogu koristiti, da li je obavezan recept (što mi nije problem),koliko dugo ga mogu koristiti - vidim da nije baš prijatno ga uzimati. Moje poštovanje i srdačno Vas pozdravljam
Odgovoreno: 06. 05. 2008.postovana
xenical mozete slobodno da koristite. nema stetnih efekata po vasu bolest, mada je dijeta najbolji nacin.
prof. dr srdjan pesic
Da li lek Clindamycin-MiP sadrzi penicilin?
Odgovoreno: 06. 05. 2008.postovani,
klindamicin jeste antibiotik ali nema veze sa penicilinom i moze da se koristi i kod pacijenata alergicnih na penicilin.
prof. dr srdjan pesic
Prikazano 90741-90745 od ukupno 95629 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke