Gde se u Srbiji moze uraditi stereotaksicna biopsija? I kakva je procedura prilikom takve biopsije? Hvala!
Odgovoreno: 01. 09. 2008.
Poštovani,
na žalost, nigde u Srbiji odnosno ni u jednom neurohirurškom centru u Srbiji nije moguće obaviti stereotaksnu biopsiju zato što u Srbiji ne postoji oprema-tehnički preduslovi za tu vrstu intervencije. Srdačan pozdrav.
Veoma mi je važno i hitno da dobijem informaciju koji lekar i gde se bavi problemom shunt-a za drenažu likvora kod hydrocefalusa. Konkrentno gde i ko ima najviše iskustva u ovoj oblasti u našoj zemlji.
Odgovoreno: 01. 09. 2008.
Poštovani/poštovana,
operacije drenaže likvora pretstavljaju jednu od osnovnih operacija u neurohirurgiji tako da svi centri u Srbiji odnosno neurohirurzi u njima imaju dovoljno iskustva u ovoj oblasti. Ako ste i dalje u dilemi možete se obratiti Klinici za neurohirurgiju VMA u Beogradu. Srdačan pozdrav.
Pozdrav.
Vec sam jednom postavila pitanje, ali odgovora nema. Zato bih Vas molila da mi odgovorite ako je moguce bar na mail.
Operirana sam 17.03.2008 acustic neurinoma, sacuvan nerv facijalisa, koji se lagano, ali sigurno oporavlja. Napravljen CT posle mesec dana od operacije, nalaz uredan. Ono sto me muci je sledece:
Da li je normalno 2-3 puta nedeljno imati temperaturu 37,2 do 37,4
i opstu slabost. Nalazi krvi skoro uredni, jedino sedimentacija jos nije normalizovana i 22 ref. vrednost 10, globulin 25 ref. vrednost 27, holesterol 5.8 ref. vrednost 5.2 Uzimam jedino b kompleks i c vitamine.
Unapred hvala na odgovoru.
Odgovoreno: 01. 09. 2008.
Poštovana,
Vaše pitanje u vezi blago povišene temperature i blago povišenih pojedinih biohemijskih parametara krvi nema veze sa operacijom koja je obavljena u martu 2008. Objašnjenje (ako je uopšte potrebno) treba tražiti u kontaktu sa lekarima drugih specijalnosti - krenite od Vašeg matičnog lekara. Srdačan pozdrav.
Doktore, kao i svima jako mi je hitno. Papa test mi je bio III grupa. Uradjena je biopsija, rezultat je HSIL cervicis uteri. Predlozena je konizacija.To je u redu, medjutim od 3. jula, kada je uradjena biopsija krvarim konstantno. Sada je septembar. U pocetku je otpadala ta ranica, a sada je u pitanju krvni sud koji je ostecen, verovatno od nekoliko spaljivanja koja su mi radjena. Da bi mi uradili konizaciju uzeti su vaginalni i cervikalni bris, rezultat je St. b haemolyticus grupe B. Uzimam antibiotike. Da li moze da mi se radi konizacija ako imam te bakterije? Sta moze da znaci to sto krvarim stalno? Koji su simptomi da je bolest uznapredovala za ovih 3 meseca. Unapred Vam se zahvaljujem.
Po nalazu biopsije- konizacija je tretman izbora za Vas. Obzirom da je infekcija prisutna - ne moze se raditi operativni zahvat dok ona ne bude sanirana- jer moze doci do vrlo ozbiljnih komplikacija. Sto se tice krvavljenja- potrebno je da se javite dr-u koji je radio intervencije da bi se hronicno krvavljenje zaustavilo. U praksi je bilo slucajeva da smo morali da sijemo grlic posle biopsije da bi zaustavili krvavljenje. Bolest za 3 meseca nije uznapredovala. Dakle: lecite infekciju i operacija; ako je krvavljenje iz krvnog suda-hospitalizacija i saniranje krvavljenja- to je put drugog nema.
Trudna sam 5 nedelja i doktorica mi je prepisala polygynix, rekavsi da on ne smeta ranoj trudnoci kao sto je moja. Zanima me koliko je siguran i da li moze da nasteti plodu?
Nema potrebe da u 5.oj nedelji upotrebljavate ove vaginalete- ja ih nikad ne dajem. Ako je potrebno uradite V+C bris i lecite vaginaletama napravljenim po antibiogramu (sa u trudnoci dozvoljenim antibioticima).
Gde se u Srbiji moze uraditi stereotaksicna biopsija? I kakva je procedura prilikom takve biopsije? Hvala!
Odgovoreno: 01. 09. 2008.Poštovani, na žalost, nigde u Srbiji odnosno ni u jednom neurohirurškom centru u Srbiji nije moguće obaviti stereotaksnu biopsiju zato što u Srbiji ne postoji oprema-tehnički preduslovi za tu vrstu intervencije. Srdačan pozdrav.
Veoma mi je važno i hitno da dobijem informaciju koji lekar i gde se bavi problemom shunt-a za drenažu likvora kod hydrocefalusa. Konkrentno gde i ko ima najviše iskustva u ovoj oblasti u našoj zemlji.
Odgovoreno: 01. 09. 2008.Poštovani/poštovana, operacije drenaže likvora pretstavljaju jednu od osnovnih operacija u neurohirurgiji tako da svi centri u Srbiji odnosno neurohirurzi u njima imaju dovoljno iskustva u ovoj oblasti. Ako ste i dalje u dilemi možete se obratiti Klinici za neurohirurgiju VMA u Beogradu. Srdačan pozdrav.
Pozdrav. Vec sam jednom postavila pitanje, ali odgovora nema. Zato bih Vas molila da mi odgovorite ako je moguce bar na mail. Operirana sam 17.03.2008 acustic neurinoma, sacuvan nerv facijalisa, koji se lagano, ali sigurno oporavlja. Napravljen CT posle mesec dana od operacije, nalaz uredan. Ono sto me muci je sledece: Da li je normalno 2-3 puta nedeljno imati temperaturu 37,2 do 37,4 i opstu slabost. Nalazi krvi skoro uredni, jedino sedimentacija jos nije normalizovana i 22 ref. vrednost 10, globulin 25 ref. vrednost 27, holesterol 5.8 ref. vrednost 5.2 Uzimam jedino b kompleks i c vitamine. Unapred hvala na odgovoru.
Odgovoreno: 01. 09. 2008.Poštovana, Vaše pitanje u vezi blago povišene temperature i blago povišenih pojedinih biohemijskih parametara krvi nema veze sa operacijom koja je obavljena u martu 2008. Objašnjenje (ako je uopšte potrebno) treba tražiti u kontaktu sa lekarima drugih specijalnosti - krenite od Vašeg matičnog lekara. Srdačan pozdrav.
Doktore, kao i svima jako mi je hitno. Papa test mi je bio III grupa. Uradjena je biopsija, rezultat je HSIL cervicis uteri. Predlozena je konizacija.To je u redu, medjutim od 3. jula, kada je uradjena biopsija krvarim konstantno. Sada je septembar. U pocetku je otpadala ta ranica, a sada je u pitanju krvni sud koji je ostecen, verovatno od nekoliko spaljivanja koja su mi radjena. Da bi mi uradili konizaciju uzeti su vaginalni i cervikalni bris, rezultat je St. b haemolyticus grupe B. Uzimam antibiotike. Da li moze da mi se radi konizacija ako imam te bakterije? Sta moze da znaci to sto krvarim stalno? Koji su simptomi da je bolest uznapredovala za ovih 3 meseca. Unapred Vam se zahvaljujem.
Odgovoreno: 01. 09. 2008.Po nalazu biopsije- konizacija je tretman izbora za Vas. Obzirom da je infekcija prisutna - ne moze se raditi operativni zahvat dok ona ne bude sanirana- jer moze doci do vrlo ozbiljnih komplikacija. Sto se tice krvavljenja- potrebno je da se javite dr-u koji je radio intervencije da bi se hronicno krvavljenje zaustavilo. U praksi je bilo slucajeva da smo morali da sijemo grlic posle biopsije da bi zaustavili krvavljenje. Bolest za 3 meseca nije uznapredovala. Dakle: lecite infekciju i operacija; ako je krvavljenje iz krvnog suda-hospitalizacija i saniranje krvavljenja- to je put drugog nema.
Trudna sam 5 nedelja i doktorica mi je prepisala polygynix, rekavsi da on ne smeta ranoj trudnoci kao sto je moja. Zanima me koliko je siguran i da li moze da nasteti plodu?
Odgovoreno: 01. 09. 2008.Nema potrebe da u 5.oj nedelji upotrebljavate ove vaginalete- ja ih nikad ne dajem. Ako je potrebno uradite V+C bris i lecite vaginaletama napravljenim po antibiogramu (sa u trudnoci dozvoljenim antibioticima).
Prikazano 86876-86880 od ukupno 95641 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke