Poštovana,
Uradila sam
kolposkopski nalaz i rezultat je sledeći, štiklirano mi je da je
patološki i j- slovo je štiklirano. Ginekolog je predložio da kupim
vaginalete poliginax,
tantum rosu i vaginalete hypervag. Kaže nalaz je ok, ali bolje da ovo koristim, ali se plašim zašto bi mi onda dao svu ovu terapiju. Dijagnoza je
errythoplaki pvu, colpocervitis. Ako možete da mi objasnite da li je nešto strašno i da li mogu da planiram trudnoću.
Unapred hvala puno.
Poštovana,
Termin '
eritroplakija' obuhvata jedno
široko i neprecizno područje koje pored z
apaljenskih promena sadrži i
promene građene od patološkog (lošeg) epitela, a kojima je zajedničko obeležje da stvaraju crvenkastu mrlju na grliću» -«ranicu». -str 64. «gotovo 80-85% svih promena koje na grliću daju kliničku sliku eritroplakije pripada zapaljenskim promenama na grliću u različitim stadijumima zapaljenja»-str 64. Pored zapaljenskih promena
eritroplakija označava i ektopiju i ektropiju. Grlić je normalno
prekriven pločastoslojevitim epitelom kao i vagina, dok se u kanalu grlića materice nalazi cilindrični epitel sa cervikalnim žlezdama, koje luče sluz bitnu za oplođenje. Ektropija je pojava
cilindričnog epitela iz
kanala grlića materice na njegovoj površini, pri čemu ona nije u kontinuitetu, odnosno u vezi sa samim kanalom. «naziv ektopija uveo je hinselmann za ona stanja pri kojima se na spoljnoj površini grlića nalazi cilindrični epitel iz cervikalnog kanala preko granica njegovog spoljnog otvora, što patohistološki odgovara pseudoeroziji»... «iako se u nekim ređim slučajevima može pretpostaviti da osnovni uzrok pojave ektopija na grliću nije zapaljenje, nego hormosnki poremećaji (iako veoma retko) i
neurovegetativna distonija praćena dugotrajnom
pasivnom hiperemijom i fluorom (sekretom), ne čini nam se opravdano da se ovakvi oblici izdvajaju u posebnu grupu.
Klinički i kolposkopski to bi bilo neuverljivo, jer se ektopijama uskoro pridružuje i zapaljenska komponenta, koja otežava svako dalje razlikovanje». -str. 67. «dugo trajanje procesa reparacije (obnavljanja), česti recidivi (ponavljanja) i egzacerbacije (ponovno aktiviranje već postojećeg ali nedovoljno izlečenog zapaljenskog procesa) danas su priznati faktori koji stimulativno deluju u pogledu razvoja patološkog epitela na grliću i invazivnog karcinoma»... « efikasno saniranje hroničnog cervicitisa (upale grlića) danas predstavlja u pravom smislu te reči profilaktičku (predupređujuću) terapiju i preventivu (sprečavanje) pojave patoloških epitela i karcinoma na grliću materice». -str 64
znaci upale grlića su bol pri pomeranju materice, krvarenje grlića na dodir pri pregledu, bol pri odnosu, pojačan sekret, a ako se upala proširi na više, na sluznicu materice, javljaju se i nepravilna, u početku oskudna a kasnije i obilnija krvarenja. Dijasnostika obuhvata pregled, kolposkospski pregled, uzimanje brisa na papanicolau i bakteriološke i virusološke analize uzročnika upale (vs, cervikalni bris na bakterijsku kulturu sa antibiogramom, uretralni bris na bakterijsku kulturu sa antibiogramom, bris grlića na mycoplasmu i ureaplasmu, bris grlića i uretre na chlamydiu, bris na genitalni herpes i bris na humani papiloma virus).
Lečenje je kauzalno, odnosno zavisi od uzročnika, a kod ranica koje se ne mogu izlečiti lekovima potrebno je dodatno uraditi krioterapiju, ili neku drugu hiruršku metodu kako bi se oštećeni epitel odstranio a na njegovom mestu prerastao nov, zdrav epitel, koji sa sobom neće nositi rizik razvitka malignog oboljenja. «u slučajevima cervicitisa neophodno je odmah po utvrđivanju dijagnoze preduzeti sve raspoložive mere da se pre svega spreči dalje širenje zapaljenja na unutrašnje genitalne organe, odnosno, ako je do toga već došlo, treba sprovesti potrebnu kompleksnu (složenu) terapiju... , potrebno je odmah preduzeti sve raspoložive terapijeske mere zbog postojeće tendencije prelaska bolesti u hronično stanje i česte pojave rezistencije bakterija na jedan ili više antibiotika»- str. 66. Navodi su iz knjige «klinička kolposkopija», autori: akad prof dr B. Berić i prof dr D. Popović
«cervicitis (upala grlića materice) treba liječiti do potpunog izlječenja pa makar ono trajalo i po nekoliko mjeseci, naročito treba paziti da je terapijom pokriveno vrijeme menstruacije, kada su egzacerbacije najčešće.
Cervicitis u trudnoći takođe se liječi medikamentozno, a terapiju treba nastaviti i nakon porođaja, sve do izlječenja jer su česti recidivi»... »kada mikroorganizmi prodru u cerviks (grlić) za jedan sat koloniziraju čitavu njegovu površinu, a tijekom slijedeća 24 sata prodru i u najdublje žljezdane kripte»... »potrebno je da svi spolni partneri budu obuhvaćeni antibiotskom terapijom u isto vrijeme. Kronične upale leče se lokalnom primjenom lekova potpomognutom oralnim davanjem antibiotika». Ovo su navodi iz knjige «ginekologija i perinatologija» autora prof dr a. Kurjaka i saradnika. Ono što hožu da vam kažem ovim navodima iz specijalističkih knjiga je da zbog neke infekcije imate promenu na grliću materice i da je treba lečiti da ne pređe u nešto drugo, mnogo ozbiljnije. Svakoj ranici se mora ispitati uzrok i lečiti. Uradite testove: vs, cervikalni bris bakteriološki i mikološki, bris na mycoplamsu i ureaplasmu, bris na chlamydiu, erpes genitalis i ako je sve negativno i na humani papilloma virus (skupa analiza). Ranicu treba lokalno lečiti najbolje kombinacijom vaginaleta albothyl (odljušćuju oštećeno tkivo) i
macmiror vag (imaju širok antibakterijski spektar), ali kada otkrijete uzročnika i vi i vaš partner morate piti lekove do izlečenja (kontrolni brisevi kod oboje), kako se infekcija ne bi vraćala, a to podrazumeva i vraćanje ranice.
Pozdrav.
Poštovani,
Nisam znala kome da se obratim, po ovom pitanju a vi ste mi već jednom pomogli pa evo me opet. Moja sestra je u 7 mjesecu trudnoće i danas na pregledu su joj rekli da beba ima cistu na donjem djelu kičme i da treba da ide u neku veću i bolju bolnicu pošto ona živi u nevesinju i tu je samo opšta bolnica,. Da li mi možete reći nešto više o ovome i molim vas ako možete što prije odgovoriti, znam da ste
pretrpani sa pismima ali stvar je veoma hitna. Ovo je dijagnoza ljekara - graviditas hbd po uzv xxx mielomeniningocoela sacralis in obs 56x41.
Unaprijed hvala, s poštovanjem Vanja
Poštovani,
Poremećaj koji ima beba vaše sestre zove se
spina bifida i može biti otvorenog ili zatvorenog tipa u zavisnosti da li ima
komunikaciju sa kičmenim kanalom. Vasa sestra mora sto pre u neku
ustanovu tercijernog tipa (klinička bolnica), kako bi se taj problem rešavao.
Pozdrav.
Poštovani,
Već drugi put Vam postavljam isto pitanje i molim Vas da mi odgovorite. Imam 23 godine i od početka moje
menstruacije imam neredovno, kad je neka promjena meni kasni po mjesec nekad i dva, ali sada mi je prvi put kasnilo dva mjeseca za redom to jeste imala sam menstruzciju početkom januara, pa tek onda početkom marta, i nisam poslije dobila a danas je 14. Maj, radila sam test na trudnoću i negativan je. Osjećam male bolove u stomaku i bol na dodir. Molim Vas recite mi šta da uradim. Išla sam kod ginekologa u februaru i rekao mi je da su mi
uvećani jajnici da to nije opasno i propisao mi
hormone, ali ja ih nisam pila.
Unapred zahvalna.
Poštovani,
Vi treba da uradite
hormonski status (tsh, fsh, lh, prl, e2, prg, kortizol, šuk i insulin, još bolje indeks rezistencije insulina, testosteron) da bi se videlo o kom
hormonskom poremećaju se radi, kako bi se on mogao regulisati. U principu neredovni ciklusi mogu se lečiti
oralnim kontraceptivima, ili
antiestrogenima. Ako vam se ne mili piti hormone, konsultujte vašeg lekara da vam 3-6 meseci uvede ove druge lekove, ali se njihova primena mora ultrazvučno kontrolisati 2 puta u toku ciklusa- sredinom ciklusa da se vidi
reakcija na lek, i drugi put pred ili tokom menstruacije da se vidi da li su folikuli popucali. Ako nisu naredni ciklus se ne sme započinjati. Ako se stvaraju
ciste na jajnicima u toku primene leka trebaće vam i dodatna terapija. To što sada opisujete kao tegobe takođe može biti posledica postojanja ili neke ciste ili pak neke upale u maloj karlici. Uradite i nalaze sekreta, pa ako ima infekcije odmah je lečite.
Pozdrav.
Poštovana,
Pre 20 dana sam radila papa test, sve je bilo kako treba, a sada mi se pojavio
svrab oko klitorisa i ulaska u vaginu, pa se plašim da to nije predznak za pojavu kondiloma, jer kao da primećujem
par sitnih bubuljicica (2-3), ali nisam sigurna da li sam njih od ranije imala, pa pošto sam sad opterećena time preuveličavam sve. Zanima me da su to slučajno kondilomi, da li bih rezultat papa testa, od pre 20 dana pokazao da postoji neka infekcija tj. predznak za pojavu kondiloma?
Unapred hvala na odgovoru.
Poštovana,
Treba mnogo vremena da prođe od vremena
infekcije do momenta kada pap test pokazuje infekciju i
oštećenje na ćelijama. Izbijanje
kondiloma je često praćeno sa pojavom
svraba i peckanja, a ako ste primetili neke promene tipa bubuljica otklanjajte ih odmah dok se nisu proširile. Nemojte se češati i imati odnos jer se trenjem šire.
Pozdrav.
Poštovani,
Da li vaginalete (povidon jod, fitovag, propovag, i druge na bazi lekovitog bilja) mogu da se koriste kao
preventiva kada su u pitanju
vaginalne infekcije? Da li preporučujete
korišćenje sode bikarbone i
žalfije za
održavanje intimne figijene? Meni je doktorka opšte prakse to preporučila. Koje proizvode za
intimnu higijenu
vi preporučujete. Molim vas navedite nazive tih proizvoda.
Unapred hvala
Poštovani,
Ukoliko se i vi i vaš partner
rešite uzročnika pojačanog sekreta (bakterija, protozoa ili virusa) nećete više imati
problem sa sekretom, pa Vam sve to što ste pobrojali neće ni trebati. Ovo vam je važno i zbog vašeg
ginekološkog zdravlja, jer
sekret je pojačan samo ako ima
infekcije, a svaka infekcija koja dugo traje i ima hroničan tok može dovesti ushodno se šireži najpre do pojave
oštećenja grlića, zatim do upale sluzokože materice, upale jajovoda, jajnika, do začepljenja jajovoda usled stvaranja priraslica, pa će te kao posledicu toga imati i problem sa lečenjem kasnijeg steriliteta. Tragajte za infekcijom dok je ne nađete i izlečite. Čitajte i druga pitanja na tu temu da vidite šta od nalaza treba da uradite.
Pozdrav.
Uradila sam kolposkopski nalaz i rezultat je sledeći, štiklirano mi je da je patološki i j- slovo je štiklirano. Ginekolog je predložio da kupim vaginalete poliginax, tantum rosu i vaginalete hypervag. Kaže nalaz je ok, ali bolje da ovo koristim, ali se plašim zašto bi mi onda dao svu ovu terapiju. Dijagnoza je errythoplaki pvu, colpocervitis. Ako možete da mi objasnite da li je nešto strašno i da li mogu da planiram trudnoću.
Unapred hvala puno.
Termin ' eritroplakija' obuhvata jedno široko i neprecizno područje koje pored z apaljenskih promena sadrži i promene građene od patološkog (lošeg) epitela, a kojima je zajedničko obeležje da stvaraju crvenkastu mrlju na grliću» -«ranicu». -str 64. «gotovo 80-85% svih promena koje na grliću daju kliničku sliku eritroplakije pripada zapaljenskim promenama na grliću u različitim stadijumima zapaljenja»-str 64. Pored zapaljenskih promena eritroplakija označava i ektopiju i ektropiju. Grlić je normalno prekriven pločastoslojevitim epitelom kao i vagina, dok se u kanalu grlića materice nalazi cilindrični epitel sa cervikalnim žlezdama, koje luče sluz bitnu za oplođenje. Ektropija je pojava cilindričnog epitela iz kanala grlića materice na njegovoj površini, pri čemu ona nije u kontinuitetu, odnosno u vezi sa samim kanalom. «naziv ektopija uveo je hinselmann za ona stanja pri kojima se na spoljnoj površini grlića nalazi cilindrični epitel iz cervikalnog kanala preko granica njegovog spoljnog otvora, što patohistološki odgovara pseudoeroziji»... «iako se u nekim ređim slučajevima može pretpostaviti da osnovni uzrok pojave ektopija na grliću nije zapaljenje, nego hormosnki poremećaji (iako veoma retko) i neurovegetativna distonija praćena dugotrajnom pasivnom hiperemijom i fluorom (sekretom), ne čini nam se opravdano da se ovakvi oblici izdvajaju u posebnu grupu. Klinički i kolposkopski to bi bilo neuverljivo, jer se ektopijama uskoro pridružuje i zapaljenska komponenta, koja otežava svako dalje razlikovanje». -str. 67. «dugo trajanje procesa reparacije (obnavljanja), česti recidivi (ponavljanja) i egzacerbacije (ponovno aktiviranje već postojećeg ali nedovoljno izlečenog zapaljenskog procesa) danas su priznati faktori koji stimulativno deluju u pogledu razvoja patološkog epitela na grliću i invazivnog karcinoma»... « efikasno saniranje hroničnog cervicitisa (upale grlića) danas predstavlja u pravom smislu te reči profilaktičku (predupređujuću) terapiju i preventivu (sprečavanje) pojave patoloških epitela i karcinoma na grliću materice». -str 64 znaci upale grlića su bol pri pomeranju materice, krvarenje grlića na dodir pri pregledu, bol pri odnosu, pojačan sekret, a ako se upala proširi na više, na sluznicu materice, javljaju se i nepravilna, u početku oskudna a kasnije i obilnija krvarenja. Dijasnostika obuhvata pregled, kolposkospski pregled, uzimanje brisa na papanicolau i bakteriološke i virusološke analize uzročnika upale (vs, cervikalni bris na bakterijsku kulturu sa antibiogramom, uretralni bris na bakterijsku kulturu sa antibiogramom, bris grlića na mycoplasmu i ureaplasmu, bris grlića i uretre na chlamydiu, bris na genitalni herpes i bris na humani papiloma virus). Lečenje je kauzalno, odnosno zavisi od uzročnika, a kod ranica koje se ne mogu izlečiti lekovima potrebno je dodatno uraditi krioterapiju, ili neku drugu hiruršku metodu kako bi se oštećeni epitel odstranio a na njegovom mestu prerastao nov, zdrav epitel, koji sa sobom neće nositi rizik razvitka malignog oboljenja. «u slučajevima cervicitisa neophodno je odmah po utvrđivanju dijagnoze preduzeti sve raspoložive mere da se pre svega spreči dalje širenje zapaljenja na unutrašnje genitalne organe, odnosno, ako je do toga već došlo, treba sprovesti potrebnu kompleksnu (složenu) terapiju... , potrebno je odmah preduzeti sve raspoložive terapijeske mere zbog postojeće tendencije prelaska bolesti u hronično stanje i česte pojave rezistencije bakterija na jedan ili više antibiotika»- str. 66. Navodi su iz knjige «klinička kolposkopija», autori: akad prof dr B. Berić i prof dr D. Popović «cervicitis (upala grlića materice) treba liječiti do potpunog izlječenja pa makar ono trajalo i po nekoliko mjeseci, naročito treba paziti da je terapijom pokriveno vrijeme menstruacije, kada su egzacerbacije najčešće. Cervicitis u trudnoći takođe se liječi medikamentozno, a terapiju treba nastaviti i nakon porođaja, sve do izlječenja jer su česti recidivi»... »kada mikroorganizmi prodru u cerviks (grlić) za jedan sat koloniziraju čitavu njegovu površinu, a tijekom slijedeća 24 sata prodru i u najdublje žljezdane kripte»... »potrebno je da svi spolni partneri budu obuhvaćeni antibiotskom terapijom u isto vrijeme. Kronične upale leče se lokalnom primjenom lekova potpomognutom oralnim davanjem antibiotika». Ovo su navodi iz knjige «ginekologija i perinatologija» autora prof dr a. Kurjaka i saradnika. Ono što hožu da vam kažem ovim navodima iz specijalističkih knjiga je da zbog neke infekcije imate promenu na grliću materice i da je treba lečiti da ne pređe u nešto drugo, mnogo ozbiljnije. Svakoj ranici se mora ispitati uzrok i lečiti. Uradite testove: vs, cervikalni bris bakteriološki i mikološki, bris na mycoplamsu i ureaplasmu, bris na chlamydiu, erpes genitalis i ako je sve negativno i na humani papilloma virus (skupa analiza). Ranicu treba lokalno lečiti najbolje kombinacijom vaginaleta albothyl (odljušćuju oštećeno tkivo) i macmiror vag (imaju širok antibakterijski spektar), ali kada otkrijete uzročnika i vi i vaš partner morate piti lekove do izlečenja (kontrolni brisevi kod oboje), kako se infekcija ne bi vraćala, a to podrazumeva i vraćanje ranice.
Pozdrav.
Nisam znala kome da se obratim, po ovom pitanju a vi ste mi već jednom pomogli pa evo me opet. Moja sestra je u 7 mjesecu trudnoće i danas na pregledu su joj rekli da beba ima cistu na donjem djelu kičme i da treba da ide u neku veću i bolju bolnicu pošto ona živi u nevesinju i tu je samo opšta bolnica,. Da li mi možete reći nešto više o ovome i molim vas ako možete što prije odgovoriti, znam da ste pretrpani sa pismima ali stvar je veoma hitna. Ovo je dijagnoza ljekara - graviditas hbd po uzv xxx mielomeniningocoela sacralis in obs 56x41.
Unaprijed hvala, s poštovanjem Vanja
Poremećaj koji ima beba vaše sestre zove se spina bifida i može biti otvorenog ili zatvorenog tipa u zavisnosti da li ima komunikaciju sa kičmenim kanalom. Vasa sestra mora sto pre u neku ustanovu tercijernog tipa (klinička bolnica), kako bi se taj problem rešavao.
Pozdrav.
Već drugi put Vam postavljam isto pitanje i molim Vas da mi odgovorite. Imam 23 godine i od početka moje menstruacije imam neredovno, kad je neka promjena meni kasni po mjesec nekad i dva, ali sada mi je prvi put kasnilo dva mjeseca za redom to jeste imala sam menstruzciju početkom januara, pa tek onda početkom marta, i nisam poslije dobila a danas je 14. Maj, radila sam test na trudnoću i negativan je. Osjećam male bolove u stomaku i bol na dodir. Molim Vas recite mi šta da uradim. Išla sam kod ginekologa u februaru i rekao mi je da su mi uvećani jajnici da to nije opasno i propisao mi hormone, ali ja ih nisam pila.
Unapred zahvalna.
Vi treba da uradite hormonski status (tsh, fsh, lh, prl, e2, prg, kortizol, šuk i insulin, još bolje indeks rezistencije insulina, testosteron) da bi se videlo o kom hormonskom poremećaju se radi, kako bi se on mogao regulisati. U principu neredovni ciklusi mogu se lečiti oralnim kontraceptivima, ili antiestrogenima. Ako vam se ne mili piti hormone, konsultujte vašeg lekara da vam 3-6 meseci uvede ove druge lekove, ali se njihova primena mora ultrazvučno kontrolisati 2 puta u toku ciklusa- sredinom ciklusa da se vidi reakcija na lek, i drugi put pred ili tokom menstruacije da se vidi da li su folikuli popucali. Ako nisu naredni ciklus se ne sme započinjati. Ako se stvaraju ciste na jajnicima u toku primene leka trebaće vam i dodatna terapija. To što sada opisujete kao tegobe takođe može biti posledica postojanja ili neke ciste ili pak neke upale u maloj karlici. Uradite i nalaze sekreta, pa ako ima infekcije odmah je lečite.
Pozdrav.
Pre 20 dana sam radila papa test, sve je bilo kako treba, a sada mi se pojavio svrab oko klitorisa i ulaska u vaginu, pa se plašim da to nije predznak za pojavu kondiloma, jer kao da primećujem par sitnih bubuljicica (2-3), ali nisam sigurna da li sam njih od ranije imala, pa pošto sam sad opterećena time preuveličavam sve. Zanima me da su to slučajno kondilomi, da li bih rezultat papa testa, od pre 20 dana pokazao da postoji neka infekcija tj. predznak za pojavu kondiloma?
Unapred hvala na odgovoru.
Treba mnogo vremena da prođe od vremena infekcije do momenta kada pap test pokazuje infekciju i oštećenje na ćelijama. Izbijanje kondiloma je često praćeno sa pojavom svraba i peckanja, a ako ste primetili neke promene tipa bubuljica otklanjajte ih odmah dok se nisu proširile. Nemojte se češati i imati odnos jer se trenjem šire.
Pozdrav.
Da li vaginalete (povidon jod, fitovag, propovag, i druge na bazi lekovitog bilja) mogu da se koriste kao preventiva kada su u pitanju vaginalne infekcije? Da li preporučujete korišćenje sode bikarbone i žalfije za održavanje intimne figijene? Meni je doktorka opšte prakse to preporučila. Koje proizvode za intimnu higijenu vi preporučujete. Molim vas navedite nazive tih proizvoda.
Unapred hvala
Ukoliko se i vi i vaš partner rešite uzročnika pojačanog sekreta (bakterija, protozoa ili virusa) nećete više imati problem sa sekretom, pa Vam sve to što ste pobrojali neće ni trebati. Ovo vam je važno i zbog vašeg ginekološkog zdravlja, jer sekret je pojačan samo ako ima infekcije, a svaka infekcija koja dugo traje i ima hroničan tok može dovesti ushodno se šireži najpre do pojave oštećenja grlića, zatim do upale sluzokože materice, upale jajovoda, jajnika, do začepljenja jajovoda usled stvaranja priraslica, pa će te kao posledicu toga imati i problem sa lečenjem kasnijeg steriliteta. Tragajte za infekcijom dok je ne nađete i izlečite. Čitajte i druga pitanja na tu temu da vidite šta od nalaza treba da uradite.
Pozdrav.
Prikazano 73711-73715 od ukupno 95629 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke