1. Genitalni herpes - cesta infekcija seksualno aktivnih

    Pitanje broj: #147524

    Poštovani, koliko je česta pojava genitalnog herpesa kod adolescenata? Dobila sam herpes od jedine osobe sa kojom sam spavala. I toliko se plasim društvene stigmatizacije, reakcije budućeg partnera na tu činjenicu i odbijanja, da mi to opterećenje zaista ometa svakodnevni život. Koliko često se susrećete sa ovom bolešću? Pozdrav.

    Odgovoreno: 21. 01. 2019.
    • Genitalni herpes je česta infekcija kod seksualno aktivnih. U kliničkom smislu postoji akutni vulvovaginitis koji spontno prolazi, teže forme s leče aciklovirom. Posle izlečenja akutne faze, virus ostaje u nama i tokom života može da se reaktivirati u obliku vezikulozne dermatoze u genitalnoj regiji; za više od 6 recidiva godišnje, se preporučuje profilaksa aciklvirom 2x400mg  dnevno, tokom više meseci.