1. Prisilna radnja gutanja u okviru okp i anksioznosti

    Pitanje broj: #163163

    Imam 26 godina, pre oko tri godine ustanovljena mi je dijagnoza okp sa anksioznoscu. Od tada pijem lek rissar i lek xanax, od tih lekova mi je bilo bolje i prestali su simptomi koje sam imao poput opsesivnih misli, medjutim od pre nekoliko dana pojavio mi se nov problem. Radi se o tome što sam postao svestan nekih uobicajenih radnji svakog čoveka npr. kao što je gutanje od tada mi se dešava da jako često gutam čak i kad nije potrebno. Da objasnim na primeru kad popijem vodu ja progutam vodu i posle toga nastavim da gutam i kad to nije potrebno. Ili npr u toku dana gutam često pljuvačku i po nekoliko desetina puta u minutu kao da me neka sila tera da to radim a ja nemam kontrolu, ponekad su mi suva usta pa i ne mogu da progutam pljuvačku tada me uhvati strah. Šta da radim? Ovo me već iznuruje pa ponekad pomislim čak i na samoubistvo.

    Odgovoreno: 12. 08. 2019.
    •  Ne strahujte, sasvim je moguće da je to samo kompulzija. To bi značilo da anksioznost, tenzija se nagomilava i da nakon te radnje se oseća privremeno olakšanje. Naravno ovu moju hipotezu treba potvrditi kroz razgovor i terapiju. Sigurno da nije ništa već nevidjeno. Takodje strah ili kotrola gutanja nije u opšte tako retka, odkle bi bila i fiksacija za oralnu fazu-mada je ovo samo moja hipoteza trenutno.

      Javite se psihoterapeutu po izboru i krenite sa terapijom jer iza ovoga stoji suštiski problem neuroze koji evidentno nije rešen lekovima za sada.

Komentari na pitanje: #163163

    • POSTOVANJE IMAM VEC DUGO PROBLEM SA GUTANJE OD 2019 , kad samvadila zube i od tada mi se stvarala problem sa bolkadom od jedanput mi dodje da nemogu cak ni vodu da gutam ,jedem samo blendiranu hranu kako supu retku , jer ne mogu drugacije jednom 2019 posle vadjena zube i stavljenje proteze koja nije bila dobra sa tom protezom sam jela ali sam se guslia sa hranom tacnije sa sos od paradajza tad mi se stvorila blokada , ali i kad sam bila mala na more sa vodom , stalno osecam stezanje u grlo jako neprijatno vise meznam sta da radim , ali sad od nedelju dana stalno mi dodje da gutam pijem vodu i posle toga nesvesno opet gutam u praznom i stvara mi se stalno pljuvaca sta da radim inace imam povecan kod stitne TOP 83,23 one ostale su mi dobre od stitne. Oslabila sam jako 45kg i to me muci cim treba sa gutam meni dodje neki strah bila kod lekara dali su mi lekove nije mi bilo dobro ,jos gore bila sam kod kvante medicine nznam sta da radim vec to dugo traje molim vas za savet i sta mi se to desava hvala vam srdacan pozdrav

    • Imam problem sa gutanjem vec godinu dana a lecim se od depresije osam godina. Radila sam nalaz kod nalaz uredan. Posle svakog zaloga tesko podrigujem I osecam sitost vec od prvog zaloga.

    • Nikola Todoric 14. 08. 2019.

      Bio sam kod neuropsihijatra, i možda je u pitanju neeljeno dejstvo leka, pa mi je prepisala još jedan koji to sprečava. Ja mislim da je Vaše objašnjenje realnije, i vrlo je moguće da je psihogene prirode. Nekada je to gutanje veoma često, a nekad podnošljivo.