1. Pravilan unos šećera

    Pitanje broj: #145090

    Poštovani,

    Prošli put u pokušaju da uđem u ketozu tako što nisam jela šećer ceo dan, a potom imala napornu fizičku aktivnosti, došlo je do simptoma sličnih tranzitornom ishemijskom ataku, ali nakon pretraga utvrđeno je da je jedini razlog toga bio pad śećera u krvi samim tim nedovoljna ishranjenost mozga potrebama za glukozom. Sada hoću na dijetu jer imam višak od nekih 10 - 12 kilograma, ali ne smem jer nemam koga da pitam koliko śećera dnevno je neophodno mozgu za normalno funkcionisanje kako ne bih imala napade slične tom, a kako se ne bih gojila dalje? Imam 20 godina, visoka sam 172 cm, imam 72 kilograma. Kada na primer unesem 50 grama šećera ujutru, do uveče se krenu rezerve glikogena prazniti je l tako? Kad sutra ponovo unesem 50 g šećera ja samo nadoknadim potrośen glikogen. Šta se događa kada se rezerva glikogena isprazni skroz? To bih volela ako možete mi objasniti, taj sistem glukoza, glikogen, glukagon itd. Nemam koga više da pitam.
    Pozdrav!

    Odgovoreno: 24. 02. 2017.
    • Poštovana,

      Kako bi mozak pravilno funkcionisao neophodni su mu ugljeni hidrati u nekom obliku. Obzirom na Vašm problem, ne smete izbaciti šećere u potpunosti, naročito ako se bavite profesijom koja je psihički dosta zahtevna ali isto tako i ako su vam treninzi jakog intenziteta. Obzirom da ste toliko striktni po pitanju unosa šećera postoji mogućnost da su Vaše rezerve glikogena prazne pa Vam se s toga toliko pogorša stanje. Moj Vam je savet da ukoliko želite da smršate krenete da se bavite nekom fizičkom aktivnošću po mogućstvu na otvorenom, unosite dosta vode, šećere u obliku voća. Posle treninga neki obrok bogat proteinima i vlaknima.