1. Početni stadijum esencijalne hipertenzije

    Pitanje broj: #162604

    Imam povišen pritisak, prosek 133 sa 94, nekoliko meseci, oko 5 ili 6. Nekad je manji, a nekad donji blago povišen. Nepušač, antialkoholičar, redovno trčim, roditelji nemaju taj problem. Svi mogući nalazi urađeni: krv, urin, pluća i svi unutrašnji organi. Nalazi su odlični, nema masnoća itd. Doktor odbija da mi da terapiju, jer smatra da sam napet i da je pritisak relativna stvar.

    Odgovoreno: 10. 06. 2019.
    • Vaš nalaz ukazuje na početnu formu blage esencijalne hipertenzije. Tačno je da stres može biti uzrok, u početku akutnih povremenih skokova pritiska, a kasnije hronične ireverzibilne hipertenzije, koja se mora lečiti medikamentozno. Budite bez brige, ove vrednosti krvnog pritiska uz sve ostale nalaze koje ste mi naveli ne predstavljaju visok kardiovaskularni rizik, pa trenutno nije neophodno uvođenje terapije već korekcija ishrane i praćenje. U naredna 3 meseca savetuje se da jedete nesoljenu hranu, izbegavate visokomineralnu vodu i ukoliko ste gojazni, smanjite kilažu. Trebalo bi da izbegavate treniranje pri velikom fizičkom naporu, dok su umerena fizička aktivnost i šetnja preporučene. Pritisak merite svaki dan u različito vreme i vodite dnevnik svog pritiska, koji ćete nositi svom lekaru prilikom kontrolnih pregleda. Ukoliko ovo ne bude bilo dovoljno, vaš lekar će na osnovu oscilacija vašeg pritiska odlučiti da li će vam uvesti kratkodelujući lek koji se koristi po potrebi ili stalnu terapiju.