1. Imam 27 godina i jako se brzo zamaram

    Pitanje broj: #162194

    Imam 27 godina i jako se brzo zamaram i pri najmanjem naporu, u trenutku mi se desi da imam aritmije i preko 100 otkucaja u minuti, osećaj zatezanja u grudima i nedostatak vazduha, Ponekad iz čučećeg položaja u stojeći mi bude crno pred očima i po 3-5 sekundi , imam i česta uzdisanja. Duži vremenski period, ali poslednje vreme sve jače i češće. Pušač sam pola paklice na dnevnom nivou i zbog života u zajednici, imam često stresne situacije zbog prećutanih svađa sa roditeljima mog supruga. Plašim se da se ti porodični problemi i moje ,,gutanje'' ne odraze na moje zdravstveno stanje. Molim vas za savet.

    Odgovoreno: 06. 07. 2019.
    • Sudeći na osnovu Vašeg pisma Vi ispoljavate simptome tahikardije (ubrzanog rada srca) koja se može javiti iz velikog broja razloga. Jedan od njih može biti Anemija koja se slično manifestuje, Drugi uzrok može biti stres, treci hormonski poremećaj, itd. Takođe ubrzan rad srca može biti znak nekih srčanih oboljenja. U Vašem pismu ne nalazim od kada su nastali pomenuti simptomi, kada se javljaju, koliko traju, kako nestaju, postoji li porodična istorija srčanih oboljenja...

      Stres jeste važan činilac koji može izazvati te simptome, ali ja bih Vam savetovao da odete do Vašeg izabranog lekara i budete detaljno pregledani (anamneza, EKG, krvna slika, hormonski status...).

      Tek nakon takvog pregleda, ako se isključi organsko poreklo možemo kazati da je stres glavni uzrok i preporučiti dalju terapiju.

      dr Dragan Simić

Komentari na pitanje: #162194

    • Dobar dan,ja imam visok pritisak vec vise od deset god,sa tim sto prve dve tri god nisam lecio,posle toga sam ustanovio i dobio sam da pijem prilindu i bromazepam,medjutim to mi nije pomagalo,pa su mi promenili prilindu za koprinesu,od nje mi je bilo malo bolje medjutim,opet nije pomagalo skakao je pritisak i dalje,pre dva meseca u Nemackoj mi se desi da srce samo pocne jako da udara par puta i smiri se,isao na eho srca sve u redu,na ekg su nasli neke promene i daju mi tablete Nebilet,od kojih mi je bolje,pa vas molim za misljenje.Hvala unapred