Operisan sam od tumora pre 2,5 god, išao sam na zračenje (bio je intermedijarni tip), tako bar piše u izvještaju. Uglavnom imam kontrole svakih godinu dana sada, i recidiva hvala Bogu nema. Od samog početka svega ovoga dobijao sam pozitivna uveravanja od lekara. Ali sada na zadnjoj kont. u izvještaju sam dobio da uradim EEG. To ranije nikada nisam radio, pa me zanima da mi malo pojasnite razloge zbog kojih se sada traži ovaj nalaz?
Postovani,
niste rekli od kog tumora ste bolovali, gde je bio lokalizovan. EEG prati mozdane talase i pokazuje pravilno ili nepravilno funkcionisanje pojedinih regiona mozga, kao i eventualnu mogucnost da dodje do epi napada. Mogu samo da pretpostavljam jer niti vas znam kao pacijenta niti znam vas neuroloski nalaz i okolnosti, kao i vase trenutne tegobe.
Pozdrav
Moja Dg je Myelitis transversalis, molila bih Vas da mi opsirnije objasnite bolest. Dg je data pre 5 god. na osnovu MR i od tad od Th uzimam oligogal Se,omega 3 i bedoksin ( ili bevipleks ). Pre dva dana ponovo je počelo trnjenje nogu, pa me zanima i da li treba opet da uradim MR?
Unapred hvala
Postovana,
radi se o horizontalnoj upali kicmene mozdine u jednom segmentu i vrlo je delikatna bolest. Nastaje iznenada, bezbolno, moze biti povezana sa prethodnim virusnim infekcijama (prehlada,grip…) i u zavisnosti od visinskog segmenta kicmene mozdine koji zahvati ima takvu simptomatologiju. Zahvacene su sve strukture u tom segmentu u zavisnosti od tezine upale. Oporavak je kompleksan, delikatan i moze cak i da izostane. U svakom slucaju se preporucuje i fizikalna terapija, a davanje kortikosteroida je uobicajena terapija. Sta je tada nadjeno na MR? Konsultujte se sa svojim lekarom ali smatram da bi trebalo ponoviti MR da bi se pratila bolest.
Pozdrav
Poštovani doktore,
skoro sam Vam pisala, da podsetim:
moja mama (60 godina), radila je magnetnu rezonancu glave sa kontrastom. Razlog što je radila je jer je tri puta padala u nesvest. Evo rezultata:
Na konvekstitetu frontparijetalno prisutna ekspazivna promena promera 43x20x22, lako nehomogena koja se značajnije lako nehomogeno postkontrastno opacifikuje.
Desno frontalno T2W* vidi se nodularna promena promera 6 mm koja dif dg odgovara kalcifikatu ili sekveli mikrohemoragije.
U hemisferama velikog mozga,mozdanom stablu i hemisferama malog mozga, se ne uočavaju druge patološke promene. Kortinalni sulkusi su normalne širine. Komorni sistem je normalne širine, položaja i oblika. Nema prisustva kompresivnog efekta, pomeranja središnje linije, niti intracerebralnog krvarenja. U očnim dupljama se ne vide grube patološke promene. U paranazalnim šupljinama se ne vidi prisustvo zapaljenskog niti drugog stranog sadržaja. U mastoidnim ćelijama nema prisustva stranog sadržaja. Foramen magnum je slobodan. Nema prisustva ekstraaksijalne patološke tečnosti. U solarnoj regiji ne vide se grube patološke promene.
ZAKLJUCAK- INTERHEMISFERICNO MENINGEOM FRONTOPARIJETALNOG KONVEKSITETA.
dg. Neoplasma benignum cerebri supratentoriale D330
Mama je išla kod neurohirurga i rekao joj je da mora da se operiše, ali da će operacija biti komplikovana, jer je tumor veliki. Pre toga će joj uraditi angiografiju (možete li pojasniti), pa će nakon toga znati da li će imati posledica posle operacije.
Da li može da se odstrani deo tumora, da ne bi imala komplikacije??
Da ne bi padala u nesvest (pošto će operacija biti u martu), prepisao joj je mazepin (ona je našla zamenu-karbapin), medjutim mnogo spava i ne može da funkcioniše. Inače ima nizak pritisak. Molim Vas šta da radi? Da li je normalno da ovaj lek toliko uspavljuje? Da li treba da pojača ishranu, šta da preduzme da se oseća bolje???
Bojim se da joj se ne sniži mnogo pritisak...
Hvala vam mnogo!!!
Postovana,
angiografija je kontrastno snimanje krvnih sudova gde ce se videti da li je meningeom zahvatio i koje krvne sudove. Prema krvnom sudu koji je eventualno zahvacen moze se pretpostaviti koji deo tela bi trpeo nakon operacije. Tumor se ili odstranjuje ceo ili se ne dira kada je mozak u pitanju. Karbapine uspavljuje zbog sedativnog efekta a i time sto obara krvni pritisak. Ja ne bih napamet uzimao antiepileptike (Karbapin) a da nije imala do sada napade, vec bih uradio EEG koji pokazuje mogucnost za nastanak epi napada. U principu kod tumopra uvek je bolji tbl.Topamax 50 1/2 uvece 14 dana, potom 2x1/2 14 daqna, pa 1/2+0+1 14 dana i potom 2x1 sa kontrolom EEG na kraju.
Pozdrav
Postovani, niste rekli od kog tumora ste bolovali, gde je bio lokalizovan. EEG prati mozdane talase i pokazuje pravilno ili nepravilno funkcionisanje pojedinih regiona mozga, kao i eventualnu mogucnost da dodje do epi napada. Mogu samo da pretpostavljam jer niti vas znam kao pacijenta niti znam vas neuroloski nalaz i okolnosti, kao i vase trenutne tegobe. Pozdrav
Često me boli glava i trne mi leva ruka. Imam četrnaest godina.
Odgovoreno: 21. 01. 2009.Postovani, uradite rentgen vratne kicme i EEG. Nije lose da uradite i laboratoriju sa krvnom slikom. Javite se sa nalazima. Pozdrav
Moja Dg je Myelitis transversalis, molila bih Vas da mi opsirnije objasnite bolest. Dg je data pre 5 god. na osnovu MR i od tad od Th uzimam oligogal Se,omega 3 i bedoksin ( ili bevipleks ). Pre dva dana ponovo je počelo trnjenje nogu, pa me zanima i da li treba opet da uradim MR?
Odgovoreno: 21. 01. 2009.Unapred hvala
Postovana, radi se o horizontalnoj upali kicmene mozdine u jednom segmentu i vrlo je delikatna bolest. Nastaje iznenada, bezbolno, moze biti povezana sa prethodnim virusnim infekcijama (prehlada,grip…) i u zavisnosti od visinskog segmenta kicmene mozdine koji zahvati ima takvu simptomatologiju. Zahvacene su sve strukture u tom segmentu u zavisnosti od tezine upale. Oporavak je kompleksan, delikatan i moze cak i da izostane. U svakom slucaju se preporucuje i fizikalna terapija, a davanje kortikosteroida je uobicajena terapija. Sta je tada nadjeno na MR? Konsultujte se sa svojim lekarom ali smatram da bi trebalo ponoviti MR da bi se pratila bolest. Pozdrav
Šta Vi mislite?
Postovana/i, kakav je nalaz oftalmologa? Da li imate i glavobolje ili neke druge tegobe? Kakav vam je vid? Pozdrav
Poštovani doktore,
Odgovoreno: 20. 01. 2009.skoro sam Vam pisala, da podsetim: moja mama (60 godina), radila je magnetnu rezonancu glave sa kontrastom. Razlog što je radila je jer je tri puta padala u nesvest. Evo rezultata: Na konvekstitetu frontparijetalno prisutna ekspazivna promena promera 43x20x22, lako nehomogena koja se značajnije lako nehomogeno postkontrastno opacifikuje. Desno frontalno T2W* vidi se nodularna promena promera 6 mm koja dif dg odgovara kalcifikatu ili sekveli mikrohemoragije. U hemisferama velikog mozga,mozdanom stablu i hemisferama malog mozga, se ne uočavaju druge patološke promene. Kortinalni sulkusi su normalne širine. Komorni sistem je normalne širine, položaja i oblika. Nema prisustva kompresivnog efekta, pomeranja središnje linije, niti intracerebralnog krvarenja. U očnim dupljama se ne vide grube patološke promene. U paranazalnim šupljinama se ne vidi prisustvo zapaljenskog niti drugog stranog sadržaja. U mastoidnim ćelijama nema prisustva stranog sadržaja. Foramen magnum je slobodan. Nema prisustva ekstraaksijalne patološke tečnosti. U solarnoj regiji ne vide se grube patološke promene. ZAKLJUCAK- INTERHEMISFERICNO MENINGEOM FRONTOPARIJETALNOG KONVEKSITETA. dg. Neoplasma benignum cerebri supratentoriale D330 Mama je išla kod neurohirurga i rekao joj je da mora da se operiše, ali da će operacija biti komplikovana, jer je tumor veliki. Pre toga će joj uraditi angiografiju (možete li pojasniti), pa će nakon toga znati da li će imati posledica posle operacije.
Da li može da se odstrani deo tumora, da ne bi imala komplikacije?? Da ne bi padala u nesvest (pošto će operacija biti u martu), prepisao joj je mazepin (ona je našla zamenu-karbapin), medjutim mnogo spava i ne može da funkcioniše. Inače ima nizak pritisak. Molim Vas šta da radi? Da li je normalno da ovaj lek toliko uspavljuje? Da li treba da pojača ishranu, šta da preduzme da se oseća bolje??? Bojim se da joj se ne sniži mnogo pritisak...
Hvala vam mnogo!!!
Postovana, angiografija je kontrastno snimanje krvnih sudova gde ce se videti da li je meningeom zahvatio i koje krvne sudove. Prema krvnom sudu koji je eventualno zahvacen moze se pretpostaviti koji deo tela bi trpeo nakon operacije. Tumor se ili odstranjuje ceo ili se ne dira kada je mozak u pitanju. Karbapine uspavljuje zbog sedativnog efekta a i time sto obara krvni pritisak. Ja ne bih napamet uzimao antiepileptike (Karbapin) a da nije imala do sada napade, vec bih uradio EEG koji pokazuje mogucnost za nastanak epi napada. U principu kod tumopra uvek je bolji tbl.Topamax 50 1/2 uvece 14 dana, potom 2x1/2 14 daqna, pa 1/2+0+1 14 dana i potom 2x1 sa kontrolom EEG na kraju. Pozdrav
Prikazano 3281-3285 od ukupno 4463 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke