Postovani doktore! Imam 40 god. I vec nekoliko godina imam problem s bolovima duz cele kicme, bez obzira na sve terapije koje sam imala u rhc miroslav zotovic, pa banjsko lecenje, ja sam prosle godine morala na operaciju gde mi je uradjena interhemilaminektomija l4l5 desno i mikrodisektomija. Operisana sam 29. 10. 2008. Na vma i sve je bilo dobro do aprila meseca ove godine pa sam ponovo bila na terapijama u sokobanjskoj puna 2 meseca, ali je doslo do pojacanja bolova u ls delu kicme koji se siri u desnu nogu i praceni su slaboscu i podrhtavanjem de. Predlozen mi je kontrolni mr pregled cele kicme, sto sam i uradila i zakljujcak je sledeci: - delimicno ispravljenja fiz. Lordoza lumbosakr. Kicme sa sinistrokonveksnom skoliozom, prsljenska tela ls kicme su pocetno degenerativno izmenjena sa manjim schmorlovim hernijama na korpusima l3 i l4 (sto na prethodnim snimcima nisam imala) , a pripadajuci iv diskusi od l2 do l5 degenerativno izmenjeni. U nivou l4-5 i l5-s1 po desnoj strani uocavaju se masivni artefakti od uradjene operacije, bez znakova resta disk. Hern. U nivou l4-5. Kicm. Mozd. U prikazanom segmentu uredne morfologije, bez pat. Signala intramedularno. Medularni konus se zavrsava u nivou korpusa l1. Za cerv. Kicmu nalaz glasi: -ispravljena fiz. Lordoza c kicme sa pocetnom kifozom cije je teme u nivou c4-c5 i sinistrokonveks. Skoliozom cerviko-torakalnog prelaza. U nivou c4-5 koje je snizen uocava se degeneracija diska sa diskalnom hernijacijom dorzomedijalno, vise po levoj strani, koja ispunjava prednji likvorski prostor i pokazuje kompresivni efekat na medulu, bez znakova medulopatije. Takodje u nivou c5-6 uocava se da je iv prostor snizen, iv disk degenerativno izmenjen sa protruzijom diska vise po desnoj strani, koja suzava desni iv foramen i u kontaktu je sa desnim korenom c6. Na ostalim nivoima iv prostori ocuvanog visinskog promera, a pripadajuci iv diskusi intenziteta signala normalnog diska, bez znakova diskal. Hernijacija. Kicm. Mozdina u prikazanom segmentu uredne morfologije, bez pat. Signala intremedularno. Radiolog je na samom kraju napisao zakljucak: -st. Post. Op. Dh l4-5, spondylosis lumbalis incp. , discus hernia c4-5 et c5-6. U poredjenju sa pregledima iz jan. 2007. I febr. 2008. G. , danasnji nalaz je u progresiji. Samo da napomenem neurohirurg koji mi je operisao lumb. Kicmu jos 2007. Je smatrao da postoji indikacija za neurohirur. Oper. Lecenjem cerv. Disk. Hern. U 2 nivoa, c4 i c5, ali sam pokusala da jos prolongiram tu operac. Medjutim sada me zanima vase misljenje o ovom nalazu i sta mi predlazete. Ja sam naravno vec nosila na uvid ove nove snimke mr kod doktora koje me je vec operisao i verovatno ce biti neka revizija operac, jer je doktor na snimku uocio neke promene i salje me da uradim rtg kicme u dva pravca i 64 msct iste regije sa aksijalnim tomogramima u visini l5 retrospinalno desno, pa vas molim da mi malo vise kazete o cemu se radi jer mi doktor nije puno objasnjavao, ali ja sam dosta upucena u svoju problematiku i mnoge pojmove razumem, ali zelim da cujem vase misljenje o svemu ovome i sta mi savetujete za c kicmu (operacija mora sto pre ili mogu jos da odlazem) ? Unapred vam se zahvaljujem i izvinjavam sto sam malo oduzila s tekstom! Pozdrav
Poštovana, Nalaz je tezak, nesto tezi u vratnom delu. Medjutim, vrlo je bitno za dalju odluku i tretman da uradite emng ruku i nogu. Javite se sa nalazom. Pozdrav
Poštovana, Nastaje zbog napora, na pr. U nogama kada se poveca pritisak u misicu, nelecen moze dati gubitak ekstremiteta a leci se operativno. Moze se javiti i usled pucanja vecih krvnih sudova i pritiska na okolne strukture gde se takodje hirurski resava. Pozdrav
Postovani, vec duze vreme pratim clanke o bolestima u vezi sa protruzijam diskova u nadi da cu procitati nesto sto bi mi pomoglo da ublazim posledice mog problema i mozda predupredim dalje pogorsanje (nalaz mr): ---------------------------------------------- l2-3 diskus: umereno desikativno degeneruisan, anularna ruptura, bez kompresije l4-5 diskus: pokrovne ploce degenerisane (tip modic ii) , subligamntarna hernijacija dorzomedijalno i paracentralno desno sa suzenjem spinalnog kanala i kompromitacijom odstupa l5 korenova obostrano; intraforaminalna kompromitacija l4 korenova na l4-5 nivou obostrano l5-s1 diskus: pokrovne ploce incipijentno degenerisane, protruzija uz diskoradikularni kontakt sa levim s1 radiksom -------------------------------------------------------------------------- tegobe-klasicne: "sevanje" kroz lumbalni deo, gluteuse, zadnju lozu, listove, misicni spazmi. Obzirom da se radi vec o dva diskusa i trecim "u najavi", ja bih vam postavila nekoliko pitanja u nadi da cete mi odgovoriti: 1. Da li postoji nacin za utvrdjivanje da li je ova "sklonost" ka rupturama genetskog porekla? 2. Da li postoje metode za usporavanje procesa degeneracije diskusa (nutricionisticka, medikamentozna) kojima bi se omogucila adekvatna "ishrana" diskusa i ev. Sprecilo dalje "istanjivanje" diskusa? 3. Ukoliko postoji metoda u pitanju dva za "rehidraciju" diska, koliko bi to uticalo na diskuse koji su vec degenerisani, tj. U kojoj meri su takvi sposobni za apsorpciju, obzirom da bi time, ukoliko su vec u prolapsu ka kicmenoj mozdini dodatno smanjili protok kroz istu i znatno povecali pritisak na korene nerava? 4. U nekoliko navrata su spomenute fizioterapeutske vezbe po roswithi brunkow. Nazalost, osim generalnog opisa istih po cemu se razlikuju od metoda drugih, nisam nigde mogla pronaci kako izgledaju. Da li biste mogli opisati ili postaviti link ili preporuciti knjigu - kojim se konkretno pokazuje kako se vezbe izvode. S, postovanjem n.
Poštovana, Gradja kicme se nasledjuje. Moze se uticati na zaustavljanje promenom nacina zivota (doziran napor, mirovanja, vezbe) i terapijom. Sto se tice vezbi javite se fizijatrima koji ce vam ih objasniti. Preporucujem ribarsku banju kao jednu od najboljih za kicmeni stub. Pozdrav
Postovani, da i vas posavetujem pre nego odem kod psihijatra. Pocinjem da zaboravljam, uzasno i opasno! Nekako najcesce se odnosi na to gde sam neke stvari sklonila, a na zalost u glavnom su u pitanju novcanici. U poslednjih 5. Godina ja sam izgubila bar 4 novcanika, gubim pamcenje i nisam sposobna da vratim film unazad! Sta je to sa mnom? I ciju pomoc da trazim? Hvala!
Veliki pozdrav sa kosova postovani dok. Prvo bih zeleo da vam se zahvalim zatim bih izneo svoj licni problem. Mislim da se radi tj. Da mi vratni deo kicme ne funkcionise kako treba po mojoj proceni u pitanju je nervoza posto sam puno nervozan da li je moguce doci do pomeranja vratnih prsljenova. Ne uzimam nikakve lekove. Uradio sam kompjuter tomografiju, zavrsio fizikalnu terapiju, svakodnevno po tri puta na dan radim vezbe za vrat koje sam dobio od doktora za terapiju. Ali mi se stanje ne poboljsava. Molim vas ako zelite da pomognete jednom coveku koji nema mogucnosti da se leci u svom gradu a ne da stigne do beograd gde je medicina dostigla odgovarajuci nivo. Jos samo da ne zaboravim da imam 47 godina i da se jos bavim sportom. Evo mog izvestaja od snimka kompjuter tomografijom, uradzen je ctintervertebralnih prostora prsljena kicme u nivoima c2 do c7 na slojevima od 3mm i rekonstrukciji 1. 5mm. Vidi se izgubljena fizioloska lordoza slabinskog dela kicme. Kostane strukture sa razredzenim trabekulama i dosta degerativnih promena sto ide u prilog spondilartrozi vratne kicme. Intraatikularne medzuprsljenske povrsine neravne kao znaci artroze. Intervertebralni disk u nivou c5/c6 sa znacima dorzomedijalne protruzije ali ne vidi se stenoza kicmenog kanala. Intervertebralni diskovi u ostalim nivoima izgledaju redovni i konkavne su forme bez znakova protruzije ili prolapsa. Meka tkiva bez osobitosti. Ovo je znaci otprilike moj radiolog zakljucio na osnovu kompjuter tomografskog snimka. Ja se duboko izvinjavam ako vam oduzem malo vremena ali se nadam da cu dobiti neki bolji savet od vas, unapred zahvalan kosovljaniin srdacan pozdrav sa kosova. . . .
Poštovani, Uradite emng ruku. Niste mi napisali koje tegobe imate pored nervoze. Sto se tice terapije pored rehabilitacije preporucujem tbl. Dexomen 2x1 kod bolova, tbl. Mydocalm 3x1 za opustanje misica, tbl. Milgamma 100 1x1. Pozdrav
Nalaz je tezak, nesto tezi u vratnom delu. Medjutim, vrlo je bitno za dalju odluku i tretman da uradite emng ruku i nogu. Javite se sa nalazom.
Pozdrav
Nastaje zbog napora, na pr. U nogama kada se poveca pritisak u misicu, nelecen moze dati gubitak ekstremiteta a leci se operativno. Moze se javiti i usled pucanja vecih krvnih sudova i pritiska na okolne strukture gde se takodje hirurski resava.
Pozdrav
Gradja kicme se nasledjuje. Moze se uticati na zaustavljanje promenom nacina zivota (doziran napor, mirovanja, vezbe) i terapijom. Sto se tice vezbi javite se fizijatrima koji ce vam ih objasniti. Preporucujem ribarsku banju kao jednu od najboljih za kicmeni stub.
Pozdrav
Trazite pomoc psihijatra ako su to sve tegobe koje imate.
Pozdrav
Uradite emng ruku. Niste mi napisali koje tegobe imate pored nervoze. Sto se tice terapije pored rehabilitacije preporucujem tbl. Dexomen 2x1 kod bolova, tbl. Mydocalm 3x1 za opustanje misica, tbl. Milgamma 100 1x1.
Pozdrav
Prikazano 2161-2165 od ukupno 4463 pitanja
Pregledajte odgovore po oblastima
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke