1. Sumnja na MS

    Pitanje broj: #163308

    Želela bih da Vas pitam za mišljenje i savet. Već nekoliko godina imam simptome trnjenja jedne strane tela (potpuna oduzetost) u trajanju od 10 minuta, nakon toga prođe kao da se ništa nije desilo. Prvi put mi se takav simptom dogodio 2014., nakon toga 2017. 2x, 2018. 2x i ove godine samo jednom u martu. Išla sam na CT i EEG 2015. godine (koji nije dovršen do kraja jer nisam zaspala zbog muzike koja se čula sa radija u sobi) i bili su čisti. Nije mi rađena MR, niti kontrast. Poslednjih godinu dana imam problem sa zamućenjem vida, vidim duplo, a ponekad vidim i "žute fleke", dioptrija mi se naglo pogoršala. Takođe imam problem sa ravnotežom, često padam. Osećam slabost u desnoj ruci i nozi, imam povremeno trzanje malog prsta. Doktori i dalje ne znaju šta je u pitanju, mada sumnjaju na MS. Imam li razloga za brigu i strah?

    Odgovoreno: 17. 08. 2019.
    • Imate razloga za brigu. Simptomi mogu da liče na MS. Treba što pre da vas pogleda neurolog i da se uradi MR endokranijuma, kao i pregled oftalmologa. Ukoliko se sumnja na MS, razmišljati o lumbalnoj punkciji, evociranim potencijalima, kao i o eventualnoj primeni pulsne kortiko-steroidne terapije. Shvatite ozbilno Vaše probleme.