1. Progresija alchajmerove bolesti

    Pitanje broj: #163534

    Alchajmer bolesnica, 87 do pre tri meseca vrlo pokretna. Posle izlaska iz Doma i lutanja po gradu bude pronadjena, ali dobije tešku upalu uha i pneumoniju sa visokom temperaturom. Pet vrsta antibiotika isprimala je za deset dana i još dva sledeći mesec, Život joj je spasen, ali od tada se više ne kreće, Noge su joj stalno otečene što ranije nikada nije bilo. Konstantan osip ima po koži, takodje nikada alergicna i ranu iznad stopala zaradjenu u bolnici koja teško zarasta već skoro tri meseca. Nije šećeraš. Ne može samostalno da sedi i kreće se. Žali se na bolove u nogama. U bolnici su joj stavljeni kateter i pelena, Kateter je izvadjen a pelenu nikako ne može da prihvati. Zbog toga što stalno čupa pelene, a da bi je smirili doktorka uvodi Eftil 145mg+333mg, Rispiradon i Lasex pored Nemdatina i Vazotala koje uzima duze vreme. Ponekad je nalazim konfuznu, pospanu, nezainteresovanu za bilo šta i bilo koga, sa odsustvom emocija, ne razume ili ne čuje šta joj govorim, neraspoloženu, nerazumljivo govori, drži se za glavu i kaže da joj se nešto dešava u glavi, moli Boga da je uzme. Bilo je dana kada nisam uspevala da je probudim. Boravi u Domu za stara lica a ja, njena kci svakodnevno odlazim i pokusavam da je podignem na noge. Molim za Vaše mišljenje jer do aprila ove godine niko nije mogao da poveruje da je toliko bolesna sem što bi više puta nudila kafom i pićem one koji bi došli u kuću. Sada dolazi do ovako naglog propadanja. Da li može i šta da se popravi? Da li je mučim?

    Odgovoreno: 25. 08. 2019.
    • To je Alchajmerova demencija, koja je evidentno ušla u svoju poslednju, progresivnu fazu. Bolesti obično traje 8-12 godina, kada se otkrije na vreme, obično postojen III faze bolesti sa trajanjem od oko otprlike po 4 godine. Dobija dobru terapiju, nervne ćelije se ne ne mogu regenerisati, koliko vidim iz ovog izveštaja gore, ona je za negu u nekoj od gerijatrijskih ustanova. Nažalost, to je proogresija, prirodnog toka same bolesti. Konsultujte se sa neurologom ili psihijatrom ako dolaze kao konsultanti u Dom za stara lica, može li da se poveća doza Nemdatina ili da se eventualno uvede I Donepezil u terapiju ili nešto još.