1. Boginje kod decaka od 14 godina

    Pitanje broj: #160443

    Postovani imam sina ,14 godina i sada je dobio ovcije boginje. Šta treba da jede? Da li sme da se kupa i izlazi?  Koliko je to opasno? Da li utiče na plodnost?  Zašto se sad pojavila ospa? Da li je uredu? Šta može za to da se koristi?

    Odgovoreno: 09. 06. 2019.
    • Pacijent treba da se hrani normalno. Bitna je izolacija pacijenta i sprovodjenje simptomatskih mera: svakodnevno kupanje blagim uljanim kupkama, eventualno blagim rastvorom hipermangana, prskanjem ili mazanjem promena sledećim preparatima sa tržišta: Poxclin pena koja hladi i smanjuje svrab, Krečno mleko sa anesteziom ili mentolom, Osmoforce gel, Avene Cicalfate losion, La Roche-Posay cicaplast baume. Kod intenzivnog svraba osoba može popiti antihistaminik, dok se u slucaju povišene temperature preporučuje uzimanje antipiretika (ibuprofen, paracetamol). Virusna infekcija koju uzrokuje Varicella zoster ne utiče na plodnost.