1. Stres kod studenta medicine

    Pitanje broj: #168429

    Studiram medicinu i već duze vrijeme imam problem sa stresom. Prelazenje prevelike količine gradiva za kratko vrijeme mi stvara stres. Plačem pred ispite, treba mi prevelika količina energije da se koncentrišem na određene stvari i opet dobijem dobre ocjene.

    Kako se blizi polaganje završnog ispita sve manje snage imam, često razmisljam o ispitu dok učim i o drugim stvarima, to mi oduzima ogromnu količinu vremena. Ne umijem da se usrestedim na to što učim, sve mi se čini da ne stižem. Strah me je neuspjeha, uporedjujem sebe sa drugima, hoću da sve bude savršeno, ne mogu sebi da pomognem, brine me i šta će sredina reći. Mnogo volim ovo što sam upisala i znam da mogu mnogo bolje, ali stres mi ubija znanje koje imam.

    Odgovoreno: 16. 04. 2020.
    • Poštovana,

      Ovo sto ste opisali je početak anksioznosti, koja se normalno javlja kada završavamo jedno životno poglavlje kao što je završetak studija. Neko će prevazići sa manjim a neko sa intenzivnijim tegobama, u zavisnosti od toga koliko uspešno smo prevazilazili prethodne faze. Ako postoje neki nerazrešeni konflikti iz prošlosti (bilo svesni ili nesvesni) sada će se pojaviti u vidu simptoma.

      Dakle, prvo treba razrešiti pitanje, cega se bojiš ako završiš fakultet? Iracionalna uverenja, intrapsihičke konflikte...itd.

      Ono što sama možeš je da obratis pažnju na misli koje te uznemiravaju: zabeleži te misli, tako praviš uvid. Nakon toga se prelazi u fazu ispitivanja misli, odakle dolaze, zašto, da li su racionalne, logične i korisne...