1. Strah od greške u govoru

    Pitanje broj: #3571

    Imam 22 godine i već oko godinu dana osećam psihološku nelagodu. Naime, osećam strah da ću tokom razgovora sa ljudima da napravim grešku u govoru. Zbog toga prilikom razgovora sa ljudima osećam intezivnu napetost, a često pravim i gramatičke greške stavljajući reči u pogrešan padež, rod, oblik, zamuckujem, nepravilno izgovaram reči i glasove. Napominjem da ranije nisam imao nikakvih problema u izražavanju. Takođe, ponekad osećam intenzivnu anksioznost i kad ne razgovaram sa nekim, samo zbog mogućnosti da ću početi da pričam i da ću da napravim grešku. Takva stanja traju od nekoliko sati, pa do desetak dana.

    Odgovoreno: 04. 03. 2008.

    • Problemi koje opisujete odgovaraju slici anksioznih smetnji, ne toliko u smislu potpune disfunkcionalnosti koju bi podrazumevala fobija, već pre kontinuirane napetosti i nelagodnosti koja Vas onespokojava i čini nesposobnim da relaksirano razgovarate i funkcionišete, a svaka greška koju je u tom stanju lako napraviti, izvor je nove napetosti. Niste napisali da li ste se ikada povodom svog problema javljali nekom stručnom licu. Vaše subjektivno osećanje je, verujem, varijabilno, pa se nekad oko istih smetnji osećate manje opterećeno, a nekada više. Bilo bi veoma korisno za Vas da se javite nekom terapeutu koji bi Vas uputio u tehnike relaksacije kako biste olakšali doživljaj unutrašnje napetosti i pri tom lakše funkcionisali u konkretnim situacijama. Iako sa stručne strane gledišta, Vaše smetnje ne spadaju u kategoriju težih psihičkih smenji, Vaše subjektivno stanje sigurno govori drugačije i verujem da se veoma neprijatno osećate. Niste pomenuli da li je postojao neki događaj ili problem koji biste mogli povezati sa početkom smetnji, ali nije isključeno da je neki spoljašnji ili unutrašnji konflikt isprovocirao početak smetnji. Samim tim, ukoliko biste razrešili taj potencijalni konflikt (koga ne morate aktuelno ni biti svesni) uz pomoć terapeuta, mogli biste bolje kontrolisati eventualno buduće pojavljivanje ovih i sličnih smetnji.