1. Tumačenje nalaza krvne slike

    Pitanje broj: #151316

    Poštovani,

    Žensko sam, imam 31 godinu, 165 cm sam visoka i teška 60 kg. Već neko vreme se osećam umorno, povremeno imam vrtoglavicu, često razdražljivost, plačljivost, dekoncentrisanost, zimogrožljivost. Danas sam vadila krv, evo rezultata: leukociti 5,30 eritrociti 4,53, hemoglobin 117 ↓, hematokrit 0,381, mcv 84,1, mch 25,9 ↓, mchc 308, trombociti 288, gvožđe 9, 61.  Da li je moguće da je anemija uzrok ovih tegoba ili nisu toliko niske vrednosti? Ukoliko jesu, da li mogu ishranom i suplementima ovo da rešim trajno ili moram da utvrdim uzrok anemije pa da njega rešavam? Ceo život su mi vrednosti slične ovim (prethodne iz oktobra isto pokazuju sniženi mch, gvožđe 8 i hemoglobin na donjoj granici). Ranije sam često pila gvožđe u različitim periodima života. Imam i pitanje povodom fizičke aktivnosti: mogu li da se bavim trčanjem?
    Hvala puno unapred!

    Odgovoreno: 15. 03. 2017.
    • Poštovana,

      Rezultati pokazuju sideropenijsku anemiju lakšeg stepena, što može biti uzrok vaših tegoba, ali obavezno uradite hormone štitne žlezde i kontrolišite vrednost krvnog pritiska. Bavite se umereno fizičkom aktivnošću, onoliko koliko Vam prija. Ishranu korigujte na način, da ograničite unos belog hleba, peciva, izbacite gazirane napitke i konzerviranu hranu, a povećate unos nemasnog mesa, voća i povrća. Obavezan uredan i adekvatan unos vode (2 - 2,5 l dnevno)