1. Vertigo i kratki napadi

    Pitanje broj: #106504

    Poštovani,

    Imam vertigo 4 godine. Imam 45 godina. Napadi su u startu bili 2-3 puta godišnje, samo po jedan dan, ali zaista veoma jaki, dugotrajni, praćeni povraćanjem. Ležala sam u bolnici 3 puta. Terapija od orl Vestibo 2x1 od 16mg, B6 2x1, Bromazepam po potrebi. Ispitivala sam sluh (postoji pad sluha na bolesnom uvu, imam stalno šuštanje u uvu), krvnu sliku, rentgen vrata, kolor dopler sudova vrata, magnetnu rezonancu glave, pratila krvni pritisak, radila ženske hormone, sve za štitnu zlezdu, alergiju. Svi nalazi od svih lekara su u redu. Unazad dva meseca imam iznenadne kratke napade (15- 30 min), bez povraćanja, nekad i 2-3 puta dnevno, a nekad bude razmak i 10 dana. Strašno se osećam. Inače sam u menopauzi 1 godinu. Molim za savet, jer ne znam šta da radim više.

    Odgovoreno: 13. 10. 2012.
    • Poštovana,

      Prvo se morate javiti nadležnom otorinolaringologu da se ponovi ispitivanje sluha i ravnoteže. Prvo opisujete simptome koji bi mogli da ukazuju na Menierovu bolest koja je praćena opadanjem sluha i za koju je karakteristično da vrtoglavice popuno prestanu kada se sluh potpuno ugasi na bolesnom uvu. Novonastale vertiginozne smetnje ukazuju na eventualno postojanje benignog pozicionog vertiga koji se javlja u određenom položaju (orl ispitivanje) ili, eventualno, na tegobe vezane za prerano nastalu menopauzu (konsultovati ginekologa i endokrinologa) . U svakom slučaju vaš problem je kompleksan i traži razmatranje sa više strana i možda čak i konsultaciju sa psihologom.