1. Retenciona cista maksilarnog sinusa

    Pitanje broj: #110943

    Poštovani,

    U avgustu 2012. godine, na osnovu rtg snimka, dijagnostikovana mi je retenciona cista desnog maksilarnog sinusa promera 1, 5*1, 5 cm. Maksilofacijalni hirurg mi je predložio operaciju po caldwel luku. Međutim, otorinolaringolog je suprotnog mišljenja, on tvrdi da cistu ne treba operisati nego pratiti, te ako bude pogoršanja operisati ali isključivo endoskopski. Nisam ga pitala, pa me to sada muči, kako se prati ta cista? Da li to znači da ću stalno morati na rtg snimanje sinusa? S obzirom da uskoro planiram da pokušam da ostanem trudna, plasi me da se nešto oko te ciste ne iskomplikuje u trudnoći kada bi ta operacija, pretpostavljam, bila komplikovanija. Bolujem i od hroničnog faringitisa i vazomotornog rinitisa. Najlepše Vas molim za mišljenje i savet.

    Odgovoreno: 11. 01. 2013.

Komentari na pitanje: #110943

    • Postovani, radila sam CT glave. Sve ostalo je ok, samo mi je pokazalo pri bazi desnog maksilarnog sinusa prisutne retencina cista promera 25 mm i ventralno u levom maksilarnom promera 18mm. ORL doktor je rekao da je to za praćenje, da se ne dira. Potrebno mi je Vaše mišljenje. Hvala unapred.

    • Imam retencionu cistu u maksilarnom sinusu, zadebljanja sluznica levog frontalnog, etmoidalnih, oba masilarna sinusa i devijaciju nosnog septuma. Da li mogu ti simptomi da izazovi zadah iz nosa i usta?

    • Možete mi nesto reci vezano za ovaj nalaz, posto sam zadobila udarac u predelu zigomatocne kosti i uopšte vezano za sinuse.