1. Oslabljen sluh kod dece

    Pitanje broj: #146639

    Poštovani,

    Moj sin ima 4,5 godine. Prije godinu dana operisao je sva tri krajnika jer su bili uvećani, mada nije imao gnojne angine. Sve je bilo ok, ali sam prije nekih mjesec dana primjetila da slabije čuje, pogoto kad leži, često se približava tv-u i traži da se pojača ton. Odvela sam ga na pregled kod otorinolaringologa, gdje je doktor rekao da je on zapušen i da ima otitis. Dao je Olith kapi za nos i Aqua maris, sa i ne baš nekim konkretnim objašnjenjem. Kontrola za 21 dan. Pošto nismo mogli doći do doktora koji ga je inače operisao, dodelili su nam doktora koji je njegova desna ruka i takođe je dobar stručnjak. Ta kontrola je bila juče. Inače moje djete je alergično na polen trave i drveta, i prije neki dan je završio terapiju sa Flonidanom jer toliko kiše da mu se često i otvara krv iz nosa i dobije osip po koži, pogotovo na pregibima. Često ima i laringitis, upravo ga sad i ima pa se inhalira sa Dexazonom. To sam juče doktoru sve rekla, da bio on rekao da djete ima akutni otitis što je i napisano na nalazu. Dalje na nalazu pise laryngitis acuta, rhinitis chr alergica, t. Post adenotonsillectomiam chir. Aai, otitis media chr. Secretoria bil. Juče mu je urađena timpanometrija. Kao i taj prvi put - obostrano je tip b. Propisao je Sumamed forte 3 dana, inhalacija 5 dana na 12 sati, Septanazal spray 3*2, 5 dana, Septoaqua spray 3-4 puta dnevno i ako bi se pojavila temperatura Paracetamol. Zakazao je kontolu 30. 06., sa nalazom pedijatra pulmologa jer često ima laringitis a pulmolog ga nikad nije pregledao, takođe, da se uradi bris nosa i grla na bio/abg i tad ponovo timpanometrija. Zaključak svega toga je da je rekao da se djete treba za 2-3 mjeseca operisati tj. ugraditi cjevčice. Kakvo je Vaše mišljenje o tim cjevčicama jer kod nas je mišljenje da se to u Beogradu uopšte ne radi, da je to neka stara metoda, da su brojne nuspojave s kojim baš i nisam upoznata? Čak roditelji vode djecu na VMA i odbijaju da se to ugrađuje.

    Odgovoreno: 20. 05. 2016.
    • Poštovana,

      Ako posle 3 meseca ostane timpanogram tip b potrebno je detetu ugraditi aeracione cevčice koje će rešiti problem sekretornog otitisa. U međuvremenu, možete da pokušate sa naduvanjem balončića na nos /3 x dnevno po 2 puta na svaku stranu nosa, baloni se prodaju se u apoteci, a cevčice se ugrađuju kada je to potrebno i deci i odraslim osobama svugde u svetu.