1. Operacija polipa u nosu

    Pitanje broj: #105297

    Poštovani,

    Godinama imam problem sa hroničnom upalom sinusa. Pored toga imam takođe godinama polipe u nosu, a patim i od sezonskih alergija (prašina, buđ, polen, korov...). Sve zajedno je nepodnošljivo. Od februara ove godine sam izdržala 2 meseca bez lekova protiv alergije koji mi ne pomažu dovoljno ali bez njih ne mogu. Zakazan mi je rendgen sinusa. Pušač sam i prilično su mi zapušteni polipi. Sem otežanog disanja na nos i povremenih glavobolja, nemam drugih problema, najteže mi je u proleće i leto. Razmišaljam o operaciji polipa, to mi i lekar savetuje, ali se plašim, pa me interesuje da li je operacija rizična i šta mogu da očekujem s obzirom da su mi polipi zapušteni. Kakav je tok operacije i sam oporavak? Da li može da dođe do neke ozbiljne komplikacije? I da li polipi mogu biti prouzrokovači nekog drugog oboljenja?

    Odgovoreno: 13. 09. 2012.
    • Poštovana,

      Operacija polipa se danas radi u endoskopskoj tehnici tzv. Fess. Ovakva operacija se radi u totalnoj anesteziji posle odgovarajuće preoperativne pripreme u smislu rađenja krvne slike, rtg pluća. Pre operacije je potrebno uraditi endoskopski pregled nosa i skener sinusa. Takođe u zavisnosti od situacije s polipima u nosu, preoperativno se sprovede neki oblik terapije da bi sama operacija bila uspešnija, kao i terapija posle operacije. Posle završene operacije, kontrole se obavljaju 4 puta godišnje. Možete da se javite se na ovaj mail da zakažemo pregled.