1. Hodanje prilikom gubitka ravnozeže

    Pitanje broj: #87988

    Poštovani,

    Sve je počelo prvim epileptičnim napadom u martu 2004. Od tada sam na terapiji Tegretol cra 400mg 1+0+1. Imala sam embolizaciju av malformata glave u Švajcarskoj novembra 2004. godine. Uvedena mi je terapija Lamictal-a 50+0+50. Septembra 2009. godine mi je ponovo rađena embolizacija av malformata na institutu za radiologiju kc Vojvodina. Te iste godine u novembru sam tretirana gama nožem radiohirurgijom u Istanbulu. Opšte stanje posle zračenja je zadovoljavajuće po izveštaju specijaliste neurologa. Već nakon prve operacije počinju vrtoglavice koje traju sve do danas. Praćene mučninom, otežanim hodom, slabošću. U trajanju od par sati pa do par nedelja. Osećaj je kao da se vrti u meni, a ne oko mene. Bila sam na pregledu kod orl i uputio me na kalorični test i totalnu audimetriju gde je dijagnostikovana hipotonija levog labirinta, a uredan nalaz audimetrije. Preporučene su mi određene vežbe za bppv. koje nisu bile uspešne. Potom mi je prepisana terapija Betaserc 2x24mg tokom 6 sedmica. Ali ja i dalje imam iste tegobe. Opet je rađen kalorični test i ustanovljena je obostrana atonija labirinta. Doktor je preporučio vežbe sa očima i hodanje po stepenicama, gore-dole. Doktor mi je rekao da više nemam uopšte ravnotežu. Da li je uopšte moguće da nemam više ravnotežu, nije mi jasno kako hodam? Da li postoji mogućnost izlečenja i na koji način?

    Odgovoreno: 22. 09. 2011.
    • Poštovana,

      Ravnoteža je kontrolisana pomoću 3 sistema - centar tj. organ za ravnotežu, oči (vidite da li stojite, sedite. . .) i receptori u mišićima (kontakt stopala sa podom - stojite, sedite...). Kada rade sva tri sistema situacija je idealna. Kod Vas je otkazao trenutno 1 sistem tako da Vam stoje na raspolaganju preostala 2 sistema, oči i receptori u mišićima. S obzirom da je Vaš slučaj složen, morate se bazirati na savetima lekara koji su Vas pregledali (neurolog, otorinolaringolog. . .).