1. Česte upale grla sa temperaturom

    Pitanje broj: #119419

    Poštovani,

    Već par meseci imam problema sa, kako su lekari dijagnostifikovali, oslabljenim imunitetom. Na svakih par nedelja imam jako crveno grlo koje se uglavnom leči penicilinskim lekovima, visoku temperaturu, u jednom slučaju kada lekari nisu sigurni bili da li je mononukleoza ili gnojna angina, lečili su me desetodnevnim injekcijama penicilina. Mononukleoza nije potvrđena, iako su transaminaze prilikom analize krvi bile blago povišene, kao i bilirubini. Test je ponovljen nakon par nedelja, i rezultati su bili blago gori. Nakon odlaska kod interniste, urađenog ultrazvuka svih organa, sve je bilo u redu, pa su bolesti jetre otpisane, ali bilirubin je ostao povišen. Dobila sam samo neke vitaminske tablete na bazi soje. Moram da napomenem, da nekih mesec dana pre ove dijagnoze, mi je u krvi nađen mycoplasma pneumoniae, imala sam jak kašalj mesec dana, a terapija je bila Klacid 2 nedelje. Na par nedelja se ponavlja jako crveno grlo i uglavnom temperatura. Napomenula bih takođe da kao dete, i do pre par meseci nisam bila uopšte bolešljiva, štaviše, bolovala sam možda jednom gorišnje od blage upale grla i ne visoke temperature maksimalno 2 dana. Ono što takođe moram reći je da imam jake alergije na polen, prašinu i grinje i da sam par meseci godišnje pod lekovima. Trenutno koristim Singular i Avamys, a do skora sam koristila i Sybricort (preventivno, nisam potvrđeni asmatičar već zbog jakih alergijskih reakcija alergolog mi je uveo kao preventivu za pluća), ali nakon dobre spirometrije su ga izbacili. Više mi je muka da na svakih par nedelja mi lekari prepisuju Penicilin, zaista mislim da postoji neki drugi razlog zašto se ovo stalno dešava. . I pre nego što odgovorite, imam neku, možda nevažnu hipotezu, da je sve ovo počelo od kada se zabavljam sa jednim dečkom. Da li to može imati veze? Jer s‚obzirom da živimo u različitim gradovima, svaki put nakon viđanja, i to prilično precizno u par dana, ja se razbolim. Možda glupa hipoteza, ali na meni je bilo da pitam.

    Odgovoreno: 18. 08. 2013.
    • Poštovana,

      Za početak uradite bris ždrela na bakterije i gljivice da bi se isključilo kliconoštvo na streptokokus hemolitikus grupe a. Takođe to bi trebao da uradi i partner. Bris treba raditi ujutru pre doručka i pranja zuba. Uradite ponovo hepatogram (povišen bilirubin i transaminaze govore u prilog infektivne mononukleoze). U svakom slučaju vredi razmisliti i o operaciji krajnika. Možete da se javite na ovaj mail da se dogovorimo za pregled.