1. Upala grla i krajnika

    Pitanje broj: #151580

    Poštovani,

    Upala grla i upala krajnika je problem zbog koga Vam se javljam. Imam ga već preko mesec dana i sada je već postalo hronično. Više me boli desna strana koja je, čini mi se, jače upaljena. Uzimao sam antibiotik (Palitrex) celu kutiju i nije mi uopšte pomoglo, kao i razne sprejeve za grlo i septolete, čajeve itd. Nemam nikakve propratne simptome prehlade poput zapušenog nosa, temperature, kašlja itd... Ne pijem alkohol niti pušim cigarete. Na skali od 1 do 10 bol bih opisao kao 5-6. Živim i radim u Dubaiju. Posetio sam lekara koji mi je rekao da je u pitanju mala količina želudačne kiseline koja se vraća i nagriza grlo i da je upala od toga i dao mi je tablete protiv kiseline (nešto poput Ranisana) i antiseptik sprej za grlo. Sve to koristim već 7 dana ali ne pomaže. Interesuje me da li imate neku preporuku šta da primenim, kao i šta bi moglo biti uzročnik?
    Unapred zahvalan, Stefan

    Odgovoreno: 28. 03. 2017.

Komentari na pitanje: #151580

    • Prim. mr sci. med Dušanka Milošević 28. 03. 2017.

      Poštovani,
      teško je odgovarati na pitanja bez pregleda. Lečenje problema sa viškom želudačne kiseline (laringofaringealni refluks) o kome Vam je govorio vaš lekar potrebno je uzimati lekove 2 ili 3 meseca do 6 meseci. To su inhibitori protonske pumpe - ranisan tj ranitidin koji je blokator h2 receptora. Dakle, proverite šta piše u uputstvu za lek i ako je to inhibitor protonske pumpe (postoji nekoliko vrsta kao što je omeprazol, pantoprazol, esmeprazol...) nastavite sa uzimanjem leka.