1. Tumačenje dijagnoze pregleda i rtg pnš sinusa

    Pitanje broj: #151616

    Poštovani,

    Molim da mi pojasnite dijagnozu pregleda i rtg pnš sinusa: zasjenjeni frontalni sinusi, uz gornje rubne zone razrjeđenje koštane srži oko 8 mm. U projekciji desne temporalne kosti sklerotična zona oko 16x11 mm. Superpozicija.
    Što je superpozicija u medicinskom značenju?
    Inače, već duže vrijeme imam šum u lijevom uhu i vrtoglavice (trenutna terapija je Betasercom). Vrtoglavice su se smanjile, ali bol u uhu nije.  Postoji i povremena začepljenost uha. pogotovo kad udahnem na nos, kao i neki neugodan zadah u nosu i dojam da mi je uho često vlažno.

    Molim Vaše mišljenje i savjet. Zahvaljujem.

    Odgovoreno: 30. 03. 2017.
    • Poštovana,

      Pitanje je više za radiologa nego otorinolaringologa. Superpozicija je, bar kako sam je je shvatio, kada se dve anatomske strukture "preklapaju" u rendgenskom zraku. Znači, u Vašem slučaju rengenolog daje mogućnost i da je opisana promena posledica "preklapanja".