1. Bubuljica na jeziku - uzroci, simptomi i značenje

    Pitanje broj: #141481

    Već 4 dana na sredini korena jezika imam malu bubuljicu. To sam shvatila kada sam prstom dodirnula istu, pošto je na delu jezka koji ne mogu da vidim, dakle već u grlu. Smeta mi jer osećam da je tu, "grebe" mi nepce kada jezik pomeram napred, ka zubima. Ne boli me, samo smeta i pod prstom je osećam kao zrnce manje i od zrna pšenice. Konstantno imam osecaj kao da imam mrvicu u grlu koju treba da progutam. Da li je to normalna pojava ili ne? Šta bi to moglo da bude, i ima li razloga za brigu? Nikada nisam na takvom mestu na jeziku imala bubuljicu, pa me to brine. Napomenucu još da imam 27 godina, nisam pušač i ne konzmiram alkohol. Pre 20 dana sam imala laringitis, nisam mogla da pričam jer su mi glasnice bile upaljene, ali me nije bolelo grlo, niti je bilo crvenila. Primila sam jednu injekciju dexasona i inhalirala se sa pulmicort od 1mg 3 puta. Posle tog laringitisa me povremeno bolelo grlo, naročito uveče, ali ne jako. Ne sećam se da sam jela bilo sta prljavo, niti novo od čega bih imala alergiju. Trenutno jedino pijem novynette pilule za kontracepciju koje mi je prepisao ginekolog.

    Odgovoreno: 30. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Najčešće je u pitanju otečena papila za osećaj gorkog koja se nalazi na bazi jezika, ili upaljen krajnik koji se nalazi na bazi jezika. Diferencijalno dijagnostički dolaze u obzir još nekoliko oboljenja, ali se javljaju retko pa ne bih da zbunjujem. Za početak malo strpljenja od pet dana i ispiranje čajem od žalfije da vidimo da li će se promena sama od sebe povući.

Komentari na pitanje: #141481

    • Dobar dan, prosla dva dana sam primetila puno sitnih bubuljica ja jeziku, tacnije sa obe strane jezika, na kraju nepca i ispod jezika. Bol je mnogo jak i ne znam kako da ga se otarasim, da li je to uzrok neke hrane ili pica, ne znam, ali volela bih da znam odgovor kako  su se desili isti. Hvala.

    • Dobar dan. Imam neke sitne kao bubuljice na korenu jezika, na početku grla, stalno mi se suši grlo i ponekad pecka. Šta to može biti i da li možete da me posavetujete? Hvala unapred.

    • Vladimir Sretkovic 22. 03. 2023.

      Mesec dana imam osecaj da me nesto iritira na jeziku i u ustima generalno, mada sam pod stresom taj period i non sto gutam pljuvacku. Ispirao sam zalfijom, koristio propomel kapi, gengigel sprej i isto je sve. Bris grla i jezika mi je dobar. Da li je moguce da usled stresa osecam da me nesto golica na jeziku ,nepcima? Da li uzimati nesto da se ta iritacija smanji?

    • Pozdrav. Imam crveni prišt na bocnoj strani jezika, boli me te ne mogu nista jesti niti piti, smeta mi kada jedem isto tako i kada dirnem.?

    • Poštovanje ima na zadnjem dijelu jezika bubulje cak mi se Cini da idu i prema grlu...bas mi smetaju i konstantno imam tu neku divovi u ustima. Ispiram sa sirom i Malkom vodom i sa slanom vodom. Bude lakse 2 dana i onda opet. Sta raditi? Hvala unaprijed❤️

    • Jezik mi je zut kao da imam nesto po njemu a na zadnjem delu jezika imam kao bubuljice neke i sa strane po jednu dve isto. Od cega je to jel moguce neka upala od zuba ili slicno sta raditi nemam bolove niti slicno tako nesto