1. Operacija krajnika usled povećanog ast

    Pitanje broj: #115871

    Poštovani,

    Nedavno, krajem aprila, sam imao akutnu upalu krajnika, kako sam isto imao i u decembru prošle godine doktorica je dala uput za ast titar i bris grla i nosa. Ast titar mi je preko 200 a bris je trenutno negativan. Ranijih godina sam imao stafilokokus aureus u nosu. Doktorica je preporučila da uklonim krajnike. Zanima me da li je operacija krajnika jedino rešenje za povećan ast i da li su oni jedino mesto gde bi sreptokok mogao da se nalazi. Ja se osećam dobro i nemam nikakvih tegoba ili bolova u zglobovima. Radim u vrtiću gde već imam nekoliko slučajeva streptokoka u grlu, ali ta deca i dalje borave u grupi jer su dobili potvrdu od lekara.

    Odgovoreno: 09. 05. 2013.
    • Poštovani,

      Asto titar sam po sebi ne znači ništa jer Vaš rezultat znači samo da ste bili nekada u životu u kontaktu sa streptokokom (nikako nije dokaz kliconoštva jer svaki čovek ima neki asto titar jer je bio u konbtaktu sa streptokom). Asto titar "0" je samo na samom početku života dok beba ne zaradi prvu streptokoknu infekciju. Kod odraslih osoba samo ponovljeni asto titar koji je veći od prvog asto titra ima značenje da je infekcija sveža ili aktivna. Procena kliconoštva se radi brisom krajnika ujutru pre pranja zuba. U svakom slučaju odluku da li su krajnici za operaciju ili nisu donosi isključivo otorinolaringolog na osnovu bris i kliničkog nalaza.

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #115871

    • Poštovani, ćerka od 8 godina je imala streptokoknu upalu grla u junu 2022, i dva puta u januaru 2023. Proverili smo ASTO, u avgustu je bio 305, u septembru 360. Dobili smo preporuku za operaciju krajnika. Molim Vas mišljenje. Hvala.