1. Podkožna bolbuljica koja boli

    Pitanje broj: #132608

    Pre od prilike 2, 3 nedelje mi je pored desnog suznog kanala izašla mala loptica (liči na podkožnu bubuljicu ali nisam siguran), čvrsta je na dodir, u početku je neverovatno bolela da bi se posle 2, 3 dana smirila i prestala da boli ali se nije povukla, ne smeta mi, ne ulazi mi u vidno polje ali estecki nije lepo. Da li znate o čemu se radi i da li je moguce uklanjanje?

    Odgovoreno: 18. 12. 2014.
    • Poštovani,
      Najverovatnije da se radi o promeni koja se stručno zove halacion, i predstavlja hroničnu, granulomatoznu inflamatornu leziju u predelu ruba kapaka koja nastaje zbog opstrukcije u sekreciji meibomian žlezda u kapcima. Po opisu, lokalizacija je malo nezgodna zbog blizine punktuma i suznih kanala. U početku može biti bolna na dodir ili pri treptanju, a kasnije kako se upalni proces smiruje prestaju i bolovi. Veliki procenat ovakvih promena dobro reaguje na terapiju, a mali broj nakon smirivanja inflamacije zahteva hiruršku intervenciju, koja se izvodi u lokalnoj anesteziji, i traje kratko.