1. Crvenilo u oku usled korišćenja kapi Xalatan

    Pitanje broj: #152014

    Poštovani,

    Dve večeri koristim Xalatan kapi i tek drugo veče, nakon sat vremena od terapije, pojavilo se blago crvenilo u oku (u beonjači). Nema peckanja i drugih pojava.
    Da li da prestanem sa terapijom i sačekam pegled za 5 dana ili da nastavim sa terapijom? Nisam u situaciji ranije da posetim lekara. Imam 49 godina i imam povišen šećer u krvi. Takođe, stres je problem sa kojim se suočavam i kao posledica njega javio mi se povišen očni pritisak
    Molim za Vaš savet.
    Pozdrav od Mime iz Valjeva

    Odgovoreno: 07. 05. 2017.
    • Poštovana,

      Kada jednom uvedete kapi koje ste naveli, koriste ih do kraja života, uz konstatno praćenje očnog pritiska, izgleda očnog živca, debljine njegovih nervnih vlakana i vidnog polja.
      S obzirom da većina kapi u svom sastavu sadrže konzervans, često je reakcija na njih blago crvenilo i iritacija. Dogovorite se sa svojim doktorom ukoliko Vam date kapi smetaju da promenite terapiju ili ukoliko reakcija nije izražena nastavite sa njima.
      Glavna neželjena sporedna dejstva kapi Xalatan jesu rast trepavica i pigmentacija oko očiju.
      Da li ste pre postavljanja dijagnoze glaukoma uradili sledeće preglede, jer bez istih se kapi gotovo ne uvode: perimetrija, oct vidnog živca, gonioskopija, pahimetrija i tonometrijska krivulja (merenje očnog pritiska više dana za redom u različitim vremenskim itnervalima).

      Pozdrav

Komentari na pitanje: #152014

    • Koristim kapi Xalatan 50 mg i boli me glava. Jel može zbog kapi da me boli glava?

    • Poštovanje, nisam u zemlji, na levom oku imam glaukom godinama, koristio sam Glaumol kapi. Predlažu da promenim kapi jer pritisak u oku varira. Da li predlažete npr. Azargu?Navodno, Xalacom je jači ali po Vama ako Azarga delotvoran, taj ću koristiti umesto Glaumola. Izuzetno cenim Vaše mišljenje. Pozdrav.