1. Hemoroidi i karfiolasta promena na kolonoskopiji

    Pitanje broj: #140986

    Od prije 15ak godina, primjećivao sam povremena krvarenja iz debelog creva, koja sam na svoju ruku pripisivao hemoroidima. U februaru sam uradio kolonoskopiju tokom koje su potvrđeni hemoroidi, ali i na 15 cm debelog creva trošna karfiolasta izraslina koja krvari. Tom prilikom je izraslina uklonjena i 4 njena djelića poslata na patohistološku analizu, sa uputnom dijagnozom tu recti. U rezultatu patohistološke analize, navedeno je da je u pitanju colitis. Međutim, rekli ste mi da je greška što cijela nije bila poslata na PH analizu, već samo njeni manji dijelići. Rekli ste mi takođe, da karfiolasta promena obično ukazuje na nepovoljan ishod. Ja sam ponovio kolonoskopiju privatno u martu u Beogradu, na kojoj mi je rečeno da na debelom crevu nema patoloških promena. Savetovali su da uzimam svaki dan po 4-5 kašika ovsenih pahuljica i da ponovim kolonoskopiju nakon 7 godina. Od letos, skoro svakodnevno primećujem sluz koja izlazi iz debelog creva. Količina sluzi je prilično velika, ponekad se oslikava na pantalonama. Radim po 8 sadi dnevno, a na poslu najveći deo dana sedim. Ponovo sam bio na kolonoskopiji na kojoj nisu nađene patološke promene, ali je viđena velika količina sluzi u crevu. Svi nalazi su u redu, krvna slika, CT, CEA je 1,86, CA 19-9 je 14, 86 itd. Mene zabrinjava ova svakodnevna sluz i plaši me od čega ona nastaje? Dok pijem Orvagil 15 dana nema je, čim prestanem, odmah se javlja ponovo. Povremeno imam proliv i izgubio sam 10 kg u kilaži. Zanima me, da li se ona karfiolasta promena mogla proširiti van mog debelog creva, jer pretpostavljam da je postojala prilično dugo? Šta mi predlažete da uradim? Već neko vreme sam jako uznemiren jer promena nije u celini poslata na PH analizu.

    Odgovoreno: 14. 10. 2015.
    • Poštovani,
      Uradite taj planirani ultrazvučni pregled, ali bi bilo dobro i da uradite i pregled stolice na koprokulturu, na amebe i parazite i na mikološki pregled.
      Takođe uradite i kalprotektin, a ukoliko bude moguće i endoskopski ultrazvučni pregled rektuma. Svakako ponavljajte kolonoskopke preglede u onim vremenskim razmacima kako vam je savetovano.