1. Helikobakterija, trojna terapija, tegobe

    Pitanje broj: #140401

    Imam problema sa zatvorom, nadimanjem i jako učestalim gasovima oko godinu dana. U maju sam radila test krvi na helikobakteriju, koji je bio blago pozitivan. Inače nemam bolove u želucu i tipične simptome koje izaziva helikobakterija, već samo gore navedene. Pila sam terapiju Orvagil 2x2 tablete sedam dana, Amoksicilin 2x2 sedam dana, Biogaia 1x1 deset dana, a nakon eradikcione terapije Soltrik 100mg 2x1 u vidu sirupa. Trudila sam se da ishrana bude što pravilnija. Prije oko mjesec dana sam ponovila test na helikobakteriju. Test je bio pokazao prisustvo helikobakterije u velikom broju. Uzimala sam terapiju: Acipan 20mg tbl. pre jela 7 dana, potom 1x1 ujutru pre jela 14 dana, Orvagil tbl. 500mg 2x1 iza jela 5 dana, Klaritromicin 500 mg 7 dana, Nistatin 3x1 iza jela, Meteospasmyl odnosno Flobian zbog nadutosti. Prvi put sam radila analize krvi, stolice, ultrazvuk, test na celijakiju i sve je u redu. Međutim, simptomi su i dalje isti, iako sam na korigovanoj ishrani sa dosta tečnosti. Poslednje stolice su mi bile čvrste, a primetila sam i tragove sveže krvi. Da li je moguce da helikobakterija izaziva sve ove simptome? Možete li mi dati neki savet šta da radim?

    Odgovoreno: 25. 09. 2015.
    • Poštovana,
      Obzirom na jako opsežnu terapiju koju ste uzimali u poslednje vreme, kao i njene dosadašnje efekte, mislim da bi bilo dobro da se sa svom dosadašnjom medicinskom dokumentacijom javite gastroenterologu na pregled.