1. Simptomi hijatus hernije

    Pitanje broj: #141183

    Dijagnostikovana mi je šetajuca hijatus hernia pre 5 meseci. Odradio sam sve potrebne analize sa endoskopijom, RTG-om sa barijumom i biopsiju na helikobakteriju, čiji je rezultat negativan. Simptomi su: nelagodnost u predelu grudnog koša, u smislu pritiskanja srca i otežanog disanja uz tahikardiju i aritmiju. Simptomi se javljaju periodično, sa pogoršanjima nakon uzimanja obroka. Da li mi vi preporučujete operaciju, s obzirom da se danas operacija radi laparoskopskom metodom? Da li sam životno ugrožen s obzirom da je kila mala ali tik uz srce i kao što sam rekao, prouzrokuje neugodne simptome? S vremena na vreme mi se javlja vraćanje hrane kroz jednjak do usne duplje sa gorušicom, koja je periodična. Jedina terapija mi je šetnja posle vrlo oskudnih obroka, jer jedino to može da ublaži tegobe.

    Odgovoreno: 21. 10. 2015.
    • Poštovani,
      S toliko tegoba, bilo bi dobro da odete sa svom medicinskom dokumentacijom kod iskusnog hirurga, radi odluke o eventualnom hirurškom lečenju hijatusne hernije. A, koji modalitet same intervencije treba primeniti, to prepustite njemu da odluči, danas se to radi i endoskopski. Važan je dobar rezultat koji vas oslobadja tegoba.