1. Bolovi u grudnom košu, tahikardija, hiatus hernija

    Pitanje broj: #141243

    Imam 35 godina, nepušač sam. Pre par meseci sam se javila lekaru zbog bolova u grudima, ustanovljen mi je visok pritisak i tahikardija. Upućena sam na pregled kod kardiologa, koji je nakon svih analiza konstatovao da je sve u redu, što se kardiološke strane tiče. Jedino što je tokom svih analiza primećeno jeste nivo gvožđa od 5,9. Vrednosti hemoglobina i eritrocita su bile uredne. Dobila sam terapiju za tahikardiju i pritisak uz obavezan heferol, vitamin c i folnac. Pritisak mi se stabilizovao, kao i tahikardija, međutim i dalje imam bol u grudima sa leve strane. Bol često osećam u vidu pečenja, a ponekad kao da me nešto sa leve strane pritiska u grudnom košu. Takođe sam primetila da često imam osećaj kao da mi je hrana u grlu, kao da nije otišla svojim putem do želuca. Interesuje me da li ovi simptomi mogu da ukažu na postojanje želudačne kile ili nekog drugog problema sa želucem, ili bih trebala na drugom mestu da tražim uzrok problema? Da li se postojanje želudačne kile može potvrditi ultrazvukom, ili nekim drugim pregledom ili je neopgodna gastroskopija?

    Odgovoreno: 23. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Vi imate 2 problema: 1) niske vrednosti feremije treba ispitati, jer one govore u prilog sideropenijske anemije. To radi hematolog, a jedno od prvih pitanja će biti traženje mesta gubljenja gvoždja. Kod žena to može biti genitalni trakt, a drugo značajno mesto za oba pola je digestivni trakt. 2) Bol u grudima (kad se isključi srce kao uzrok), kako ga vi opisujete, upućivao bi na neko oboljenje jednjaka od ezofagitisa, do divertikula ili hijatusne hernije. To se danas prvenstveno radi ezofagoskopski sa histopatološkom analizom.