1. Tupi, migrirajući bolovi u trbuhu, dijagnostika

    Pitanje broj: #139864

    U poslednja 4 meseca imam stomačne problema, koji se manifestuju šetajućim bolovima po stomaku. Bolovi su najčešće lokalizovani na krivinama debelog creva, kao i u regiji oko pupka sa naglaskom na desnoj strani. U tom periodu par puta sam primetio i tragove krvi na toalet pariru. Obratio sam se doktoru, koji je dao uput za krvnu sliku, koja je pokazala neznatno povišene leukocite (10,2), pad gvožđa (2.1), visok crp (48), fibrinogen na granici (4). Ostali rezultati su u granicama normale. Dobio sam uput za pregled hirurga, koji je anoskopijom dijagnostikovao spoljašnje i unutrašnje hemoroide I i II stepena. U međuvremenu sam dobio i subfebrilnu temperaturu (do 37.3), koja je trajala nekih 20-tak dana i prestajala po uzimanju antibiotika, ali se vraćala 3 do 4 dana nakon ispijanja doze. Urađena su 3 ili 4 ultrazvučna pregleda abdomena, na kojima nisu dijagnostikovane abnormalnosti, osim gasova u crevima. Privatno sam se javio gastroenterologu pošto se situacija nije popravljala. Osećao sam se nemoćno, malaksalo, sa čestim temperaturama oko 37 i tim nervoznim bolovima u stomaku. Gastroentorolog je predložio gastroskopiju, a potom i kolonoskopiju što je i urađeno. Nalaz gastroskopije: želudac kaskadiran u proksimalnom delu i sluznica sliveno heperemična, sukulentna. Uzete su biopsije koje su bile negativne na helikobakter. Dijagnoza: reflux oesophagitis, gastritis chronica, hypersecretio ventriculi. Nalaz kolonoskopije glasi: spoljašnjom inspekcijom nema patoloških promena, pregled urađen u celosti, do dna cekuma. U rektumu inflamacija unutrašnjeg hemoroidalnog pleksusa. Crevne vijuge u izraženom spazmu. Dno cekuma sa mrljastom heperemijom. Uzete biopsije nisu pokazale patološke promene. Dijagnoza: colon irritabile, noduli haemorrhoidales in inflamata, IBD in obs. Koristio sam terapiju, ali se stanje nije popravljalo. Imao sam i dalje bolove u donjem delu trbuha. Pre par dana, urađen je fekalni kalprotektin koji je pokazao povišenu vrednost (115), ali moj gastroenterolog kaže da se razmatra tek ako je preko 150. Rađen je mikološki test stolice, koji je dokazao prisustvo 20 kolonija kandide albicans. Stolice su uredne, jedna dnevno, nekad formirana, nekad kašasta. U stolici povremeno primećujem krv, sluz i nesvarene ostatke hrane. Da li su potrebne dodatne analize ? Brinem zbog potencijalnog IBD-a.

    Odgovoreno: 02. 09. 2015.

Komentari na pitanje: #139864

    • Avgusta meseca ove godine imala sam jake šetajuće bolove po celom stomaku, na dodir je najviše bolelo u predelu želuca i jaki nagon za povraćanjem. Rezultati su pokazali pozitivnu heliko bakt i kandidu (270 kolonija), negativan Fob test ali Kalprotektin je bio 1000. Heliko je izlečena sa prvom terapijom ali kandida se povećala na 380 kolonija gde su poćele opet jake mučnine praćene povraćanjem i gubitkom 20 kg od avgusta do novembra. Ishrana je korigovana, bez ikakvih izuzetaka. Rađena mi je kolonoskopija i gastroskopija, jedino je prisutan gastritis. Eho abdomena je u redu. Krvna slika je u redu (sem povećane SE70). Popila sam terapiju za kandidu (pod terapijom nisam osećala mucninu) ali po završetku terapije često osećam mučninu. Takođe, često dođe i do povraćanja. Šta drugo može da mi stvara mučninu? (Nalaz heliko bakt rađen više puta-negativan) Da li bih trebala da ponovim kalprotektin ako on može da izaziva mučnine? Ili šta po Vašem mišljenju može stalno da izaziva mučnine ako su debelo crevo i želudac dobro? Hvala unapred!