1. Kolonoskopija kao metoda otkrića kolorektalnog tumora

    Pitanje broj: #146078

    Imao sam poslednjih 10-ak godina, problem sa povremenim krvarenjem iz debelog creva. Kada se prije 15 mjeseci pojavila i sluz, uradio sam prvu kolonoskopiju, kojom je potvrđeno postojanje tumorske promene, karfiolaste, trošne konzistencije, koja aktivno krvari. Tokom kolonoskopije, doktor nije pažljivo uklonio izraslinu, već ju je kako je sam rekao: "ostrugao i očačkao". Nije je u cijelosti poslao na ph analizu, već 4 njena manja dijelića sa uputnom dijagnozom tumor rektuma. Rezultat ph nalaza je bio ulcerozni kolitis, ali ste mi Vi rekli da je greška što izraslina nije u cijelosti analizirana, jer se moglo desiti, da u poslatim djelovima nema tumorskog tkiva, a da u ostatku izrasline ima? Takođe ste mi rekli da ovo nije bio običan polip i da opis "karfiolasta izraslina" koja spontano krvari, može imati nepovoljnu prognozu. Nakog toga, ponovio još 2 kolonoskopije, poslednju prije 7 mjeseci i u debelom crevu, osim mnogo sluzi nije bilo drugih promjena. Nalazi koprokulture su bili uredni, kao i analize krvi. U dva navrata, analizirani su tumorski markeri, CEA i CA 19-9, čije su vrijednosti bile u granicama normale. Međutim, ja sam za ovih 15 mjeseci smršao 11 kilograma, osjećam povremeno neobjašnjiv umor i u toku poslednjih mjesec dana, imam bolove u dnu leđa i u krstima. Bolovi se povremeno protežu na lijevi donji dio stomaka. Uz sve to pojavljuje se i sluz u stolici. Moje pitanje je sledeće: ono što mene najviše brine jeste šta je ta izraslina stvarno bila? Da li je doktor nestručno uklanjao tu izraslinu i ako je bilo u njoj tumorskog tkiva, da sada to nije prošireno po cijelom debelom crijevu, jer je on promjenu "strugao i čačkao"? Takođe me brine, da li ta izraslina koja je godinama bila na tom mjestu, možda nije bila tumor ? Da nije u nekom trenutku ranije, probila zid debelog creva ? Da li je moguće da se tumor širi trbuhom? Do sada nisam radio CT abdomena i karlice.

    Odgovoreno: 26. 04. 2016.
    • Poštovani,
      Obzirom na opis, najbolje bi bilo da odete na pregled sa svom dosadašnjom medicinskom dokumentacijom, kod iskusnog gastroenterologa. Trebalo bi napraviti i uraditi plan daljih pregleda (klinički pregled, endoskopija i dalje po potrebi drugi imidžing pregledi). Nekoliko stvari u Vašem opisu upućuju na tu mogućnost.