1. Dijagniza iritabilni sindrom

    Pitanje broj: #133425

    Doktore,
    bila sam na pregledu gastroenterologa, koji mi je pored detaljne krvne slike, ultra zvuka abdomena i stolice na okultno krvarenje (sve ove analize su u redu) dao da uradim analizu kalprotektin iz stolice. Test je pokazao 27,12. Kada sam podizala rezultat rekli su mi da je uredu pošto je manje od 50. Koliko je ovaj test siguran u i zolaciji organskih bolesti od funkcionalnih, posto sam od doktora dobila dijagnozu iritabilni sindrom
    Hvala i pozdrav
    Marina

    Odgovoreno: 24. 12. 2014.
    • Poštovana,
      Kalprotektin je kao marker novijeg datuma i kao i svi noviji markeri predložen je kao visoko specifičan. Do danas praktično nisu nadjeni markeri apsolutne pouzdanosti te ih i pored - u ovom slučaju veoma ohrabrujućeg rezultata po pacijenta - tako treba i posmatrati, uvek u sklopu i skladu sa svim ostalim nalazima, i sa kliničkom slikom.