Nervozna creva (Sindrom iritabilnog kolona)

Najčešće gastrointestinalno oboljenje u kliničkoj praksi je sindrom iritabilnog kolona ili 'nervozna creva'. Manifestuje se bolom u trbuhu i poremećajem stolice, u raznim kombinacijama, kojima se ne može naći organski uzrok.
Sindrom iritabilnog kolona karakterišu poremećaji motaliteta creva i bolne osetljivosti trbuha. Kod bolesnika s prolivom ubrzan je tranzit fekalne mase kroz ascendentni i transverzalni kolon (debelo crevo), dok je kod bolesnika sa zatvorom u celini usporen.
Pojačana bolna percepcija ispoljava se osetljivošću na distenziju rektuma, ali i ileuma i kolona. Pri tome je osećaj bola, za razliku od zdravih osoba, prisutan u različitim i u udaljenim regionima trbuha.
Na ispoljavanje simptoma iritabilnog kolona bitno utiču psihološki faktori i stresne situacije u životu.

Uzrok nastanka sindroma iritabilnog kolona

Najčešći uzročnici su stres ili napetost. Prva pojava sindroma obično se povezuje sa neposrednim trovanjem hranom ili postojanjem određene alergije na hranu. Simptomi se kod polovine obolelih javljaju pre 35. godine života ,a kod skoro isto toliko u periodu od 35. do 50. godine. Uglavnom su to žene u dobi od 20 do 30 godina, a i druge osobe stalno izložene stresu.
Nervozna creva

Simptomi nervoznih creva

Klinička slika iritabilnog kolona se ispoljava u tri oblika: bol i zatvor, stalni proliv i naizmenični zatvor i proliv.
Bol je najčešće lokalizovana u levom donjem kvadrantu trbuha. Bol nikada ne budi bolesnika iz sna.
Zatvor se ispoljava objektivno - manje od tri stolice nedeljno, kao otežana, često nepotpuna i bolna pražnjenja. Stolice su često uske kao olovka ili brabonjaste, što je posledica spazma, debelog creva.
Proliv se ispoljava u vidu ređih stolica male zapremine, najčešće ujutro ili posle obroka. Prvo pražnjenje se obično sastoji od stolice normalne konzistencije, a zatim sledi nekoliko manjih pražnjenja neformirane stolice.
Tipično za ove bolesnike je da se simptomi pojačavaju prilikom postojanja permanentnog stresa ili nakon stresnih situacija. Uz bolove bolesnik oseća nadutost, prisutni su gasovi i ima sluzi u stolici.
Napad je propraćen osećajem slabosti i mučnine, bledilom, ali ne i povraćanjem.

Dijagnoza

Postavljanje dijagnoze je tipično za bolesti koje nemaju potpuno jasnu etiologiju. Uzimaju se anamnestički podaci vrši se fizički pregled rektosigmoidoskopijom, ginekološki pregled kod žena, pregled stolice na okultnu krv i pregledi mokraće i krvi (SE, krvna slika, urea, kreatinin, glikemija, gvožđe i elektroliti).
Kod starijih od 40 godina, ili ako postoje indikacije i kod mlađih treba uraditi irigografiju s dvojnim kontrastom, odnosno kolonoskopiju. Ako je bol vrlo izražena, treba sprovesti dalja ciljana rendgenološka, endoskopska, ultrazvučna, biohemijska (porfirini, olovo) i druga ispitivanja.
Ukoliko je proliv značajno prisutan, treba sprovesti dalje preglede stolice (paraziti, leukociti), isključiti mogućnost postojanja inflamatornih bolesti creva, nedostatak laktaze, loše apsorpcije žučnih kiselina (idiopatski oblici), hipertireozu, alkoholizam i druge uzroke proliva.

Lečenje sindroma iritabilnog kolona

Pažljivo ispitivanje načina ishrane može da otkrije one faktore koji pogoršavaju simptome (kafa, mleko, leguminoze, masna hrana i drugo). Bol može da povoljno reaguje na primenu antiholinergika, datih 30 do 45 minuta pre obroka, ali oni često provociraju zatvor. Spazmolitici (mebeverin 135 mg pred obroke i spavanje) bitno pomažu nekim bolesnicima s bolom. U izraženim fazama proliva mogu se koristiti kodein fosfat (30 mg, 3 do 4 x dan) ili loperamid (2 mg na 6 do 8 h).
Emocionalna potpora bitna je u tretmanu osoba sa sindromom iritabilnog kolona. Ako postoji psihijatrijski poremećaj, treba ga lečiti odgovarajućim lekovima, najbolje je to prepustiti psihijatru.

Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 17

  1. Nemanja Selak 15.04.2024

    Probiotik VSL Balance je meni rešio stvari, zaista! Preporučujem i ne prestajem da pijem.


  2. Mile 10.04.2024

    Ljudi, samo umerena ishrana i redovan san, malo meditacije. Ima dobra knjiga 'Moć meditacije', probajte i sa njom, odlična je. Ja sam uzeo i VSL balance probiotik, zaista pomaže. Samo lepe misli! Pozdravljam vas


  3. Lenka 05.04.2024

    Preko deset godina užasnih bolova, UŽASNIH! Svaki dan živim sa ovim.


  4. Andjela 27.03.2024

    Nemam želju za životom dragi ljud. Odakle krenuti?


  5. Miljana 15.03.2024

    Ja sam probala sa VSL Balance probiotikom i progledala sam. Pijem ga već dva meseca.


  6. Lela 02.03.2024

    Da li je neko imao gljivicu Saccharomyces cerevisiae, kako se leči? Nemam bolove u stomaku, samo povremene dijareje i oblik i boju stolice i tu gljivicu. Molim komentar.


  7. Jelena 12.02.2024

    Kad god se malo uznemirim kreću problemi sa stomakom. Prolivi, bol u stomaku, nadutost... užas... Što više razmišljam, gore se osećam. Kod kog lekara otići?


  8. Rados 12.01.2024

    Imam problem sa nadutoscu stomaka, takođe imam stolicu u toku dana par puta ali nije onakva kakva je pre bila. Takođe, nemam bolove samo taj neprijatan osećaj nadutosti kao da mi stoji nesto u stomaku. ŠTA DA RADIM? POSAVETUJTE ME.


  9. Sams 21.06.2022

    Pozdrav moj problem je sledeci vec skoro 3 sedmice mike žutu stolicu ali bas zuta i idem u proseku od tri do 6 puta dase praznim Radio sam analize stolice i krvi sve u proseku normalno U četvrtak imam zakazan termine za ekografiju Vase strucno misljenje hvala pozdrav iz Fr


  10. Semsudin 28.12.2021

    Mene muci stomak vec oko 20 godina imam jake bolove svaki dan ne da imam Tvrdu stolocu ali nemogu. U wc. Tesko. I jaki bolovi


  11. Maja 28.01.2021

    Dete oseca jak bol u pupku, oseća kao da mu u zelucu nesto stoji i ne može da uzdahne, da diše normalno, jako podriguje i ima gasove. Sve analize što su nam doktori rekli smo uradili i nista 😭😭😭. Samo gastroskopija nismo


  12. Natasa Njezic 13.12.2020

    Imam 49 godina i pre oko godinu dana imam iritabilni kolon.Imam bolove u donjem delu stomaka kada nesto pojedem i posle velike nuzde.Radila sam kolonoskopiju i na snimku se videlo da mi je debelo crevo savijeno udesno i duze 1-2 cm,doktor specijalista mi je rekao da su bolovi zbog toga.Doktor mi je prepisao lek Intestu,medjutim nista mi ne pomaze,bolovi su stalni. Da li mi Vi mozete preporuciti neki drugi lek?


  13. diana 03.08.2013

    Prije 2 dana imala sam jake bolove s desne strane trbuha, ali po sredini, ne ispod rebara. To je bilo rano ujutro, pola sata nakon ustajanja, nisam ništa niti pojela ni popila, a prethodnog dana sam zadnji obrok imala oko 15 ili 16 sati, s obzirom da ne večeram. Bolovi su bili neizdrživi, popila sam lekadol po preporuci liječnice iz hitne službe. Povratila sam vodu, nisam imala temperaturu. Bol je prestala za otprilike sat vremena, a vratila se jučer 2 sata nakon ručka, manjeg inteziteta ali vremenski je duže trajala. Jučer nije bilo mučnine, niti povraćanja. Imam 55 g. Ne pušim, ne pijem, možda jedino pretjerujem u slatkišima. Sumnjam na žuč ali kako imam zatvor upravo ta 2 dana, mislim da je ipak riječ o crijevima, tj upali debelog, tankog?


  14. Goga 26.05.2013

    Nekoliko godina imam problem nervoznih creva. Problemi su bas onakvi kakvim ga opisuju u teoriji. Najveci problem mi je ishrana jer ne mogu da nadjem ogovarajucu, pored toga sto mi smeta slatko, alkohol, skoro svo voce, zacinjeno, suvomesnato i jos mnogo toga. Operisala sam zuc pre 30 godina sada mi je 55. Mislim da je nepotrebno reci da sam nervozna osoba, osetljiva i da je to bio pocetak problema. Obavila sam sve preglede koji su preporuceni i ustanovila da mi nedostaje dobra preporuka za ishranu.


  15. Letmanji Dragica 20.06.2010

    Pre 23 g operisala sam zucnu kesu zbog kamenja a vec sledece g. Zracena zbog ca na grlicu materice. Od tada imam problema sa prolivima! Prva je uvek nesto koezistentnija a ostale sve redje. U toku dana javljaju se uglavnom posle jela. Pre oko 15 g. Poceli su bolovi tipa jakih grceva u predelu creva. Zbog toga cesto hospitalizovana i posle infuzija pustana kuci sa dijagnozom posledica radijacije. Pre 2. G. Nakon takvog napada bolova hitno operisala ileus i tom prilikom mi otstranjena desna strana debelog creva zbog suzenja i benignih izraslina. Sad su prolivi cesci i sluzavi. Isla sam kod lekara ali oni ne odustaju od dosadasnje dijagnoze. Sada upravo hocu ponovo da napravim sve analize, pa da vidim na cemu sam! Koristim loperamid koji mi delimicno pomaze ali on samo otklanja simptom a ne leci uzrok! Ima li neko slicni problem ili neki lekar da mi pomogne savetom jer ovo dugo traje i tesko se podnosi. Napominjem da jos imam problema sa kamenjem u bubrezima i besici koje cesto izbacujem, kao i otecene clanke, visok pritisak a u poslednje vreme mi se javljaju bele fleke po nadlanici. Bicu veoma zahvalna ako mi neko pomogne savetom!


  16. Nemanja 20.06.2010

    Meni je loperamid mnogo pomogao, hvala!


  17. Iva 05.06.2010

    Hvala puno na clanku, jako je dobar, samo je mogao da bude malo opsezniji sa dodatkom o ishrani, unosu masnoca, neravnotezi crevne mikroflore. . . Inace lekari su me slali i na analize i na preglede kod hirurga i kod ginekologa i nikako nisu mogli da utvrde sta mi je. Vremenom sam pocela da se pitam da nisam umislila da sam bolesna, ali ipak problemi sa bolovima koji se javljaju u napadima u donjem delu stomaka i dijarejom koji traju vec par godina nisu mala stvar. I moja majka je imala iste probleme kad je bila mojih godina, 23, tako da pretpostavljam da postoji i neki nasledni faktor. Cudo jedno da je u mom slucaju google ucinkovitiji od pregleda. Pozdrav


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde