1. Duodenalni ulkus, rak creva

    Pitanje broj: #132425

    Postovani,
    posto duze vremena imam problem sa želudcom odlučio sam uraditi gastoskopiju (inače imao sam pre 2 godine bakteriju Helycobacter (koju sam nadam se izlečio, radio nalaz 2 dana (iz prsta krv vadio) pre gastroskopije nalaz negativan).

    A što se tiče gastroskopije nalaz je sledeći:  premedikacija: xilocain spy 10% buscopan amp. I.M indikacija: dispepticne tegobe ezofagaskopija: nalaz uredan. U donjoj trećini prisutne linearne erozije koje ne konfluiraju. Gastroskopija: u lumene zeluca prisutna bjelicasta tekucina, aspirira se u potpunosti. Sluznica zeluca hipermeticna, edematozna i neravna. Pilorus: kruzan i prohodan duodenum: bulbus, na straznjem zidu prisutna alcerativna struktura, ispunjena fibrinom. Postbulatno nalaz uredan. Dg: ulcus bulbi duodeni hernia hiati oesophagei refluks oesophagitis gr. i gastropathia erytematosa th: higijensko-dietske mere, dat prospekt controlic 40 mg 2x1 7 dana, potom 1x1 20 dana, pola sata prije dorucka amoxibos a. 500 mg 2x2 7 dana klacid 500 mg 2x1 7 dana.

    Poštovani zanima me vase misljenje ovog nalaza i postoji li opasnost od pojave tumora, inace imam 26 godina?
    Hvala puno unapred

    Odgovoreno: 19. 12. 2014.
    • Poštovani,
      Prema vašem opisu ustanovljen vam je "čir" na 12- palačnom crevu, uz hronično zapaljenje želuca i jednjaka i ordinirana uobičajene, po pravilu veoma efikasna terapija, koja uključuje i eradikaciju h. Pylori bakterije. Ovo bi trebalo da dovede do znatnog smanjenja smetnji i izlečenja u vrlo kratkom roku (nekoliko nedelja).

      Duodenalni ulkus ( čir na 12-palačnom crevu) praktično nikad ne dovodi do raka. Od desetina miliona ljudi koji su ga imali do sada opisano je tek nekoliko slučajeva kao izuzetno veliki raritet. Ne brinite!