1. Diprophos lek kod alergija - da ili ne?

    Pitanje broj: #163743

    Da li da koristim lek Diprophos kod sada aktuelnih respiratornih alergija?

    Zanima me Vaše mišljenje u vezi sa ovim lekom kod alergija? Koje je vaše, da kažemo, tumačenje dejstva ovog leka?

    Odgovoreno: 05. 09. 2019.
    • Lek Diprophos je injekcija koja pripada tzv. depo preparatima kortikosteroida i koja donosi izrazito brz oporavak i nestanak tegoba. Kortikosteroidi se oslobađaju postepeno, u toku sledeće dve do tri nedelje. Probelem je u tome što jedna injekcija nije dovoljna, već se mora davati na svakih tri do četiri nedelje nova.

      Ovaj lek izaziva mnogo komplikacija, upravo zbog dugotrajnog davanja i ja ga lično ne preporučujem, naprotiv. Od njega se može dobiti povišen šečer, kod žena remeti mentrualni ciklus, dovodi do otoka lica koje liči na pun mesec, slabi kosti, ženama počinju da rastu dlake, a muškarcima se remete hormoni. To se zove Kušingov sindrom. I osteoporoza je jedna od komplikacija.

      Dakle, ja lično nisam za depo preparate kortikosteroida, ali u teškim obličima alergije treba davati lekove iz ove grupe, pod punom kontrolom lekara i u adekvatnoj dozi, što kraće vreme.

Komentari na pitanje: #163743

    • Imam 71 godinu. Dijabetim, Miokardopatija dilatativa, diskus hernija, bolove u kičmi i desnoj nozi. Primam Diprofus 2 g., šećer mi skakao samo taj dan kada primim inekciju posle ne, sad imam šećer i skače mi samo uveče, 9,7,9,8,11 i ti samo 2/3 sata posle večere a u toku dana nemam šećer. Pitanje kako je to moguce? Hvala.

    • Molim vas recite mi koji lek bi bio najbolja zamena za Diprofos a da nije kortiko steroid? Hvala