1. Prenošenje virusa hepatitis C

    Pitanje broj: #15620

    Zanima me da li se kod stomatologa može dobiti Hepatitis c. Da li se virus može preneti u ovoj situaciji: Stomatolog je koristio borere (stomatoloska bušilica) kod pacijenta koji je dosta krvario, pa je posle iste te borere koristio kod drugog pacijenta, ali kod njega nije došlo do krvarenja, tako da nije došlo do mešanja krvi. Zanima me da li se i bez mešanja krvi može preneti virus. I na koji način možemo da proverimo da su instrumenti sterilisani na pravi način. Da li su Domovi zdravlja sigurni po tom pitanju, da li njih neko kontroliše?

    Odgovoreno: 22. 11. 2008.
    • Poštovana,

      Verovatno da nemate razloga za brigu, svi Domovi zdravlja kao i privatne ordinacije dužni su da vrše kontrolu sterilizacije na 6 meseci. Za kontrolu je zadužena sanitarna inspekcija. Svi instrumenti uključujući i borere nakon svakog pacijenta se odlažu i strerilišu. Ukratko o Hepatitisu C : Pripada RNK virusima. Rezervoar infekcije je bolesnik. Prenosi se putem krvi i krvnih preparata, hemodijalizom, plazmaferezom kao i seksualnim putem. Prenošenje je moguće preko sluzokože (tokom stomatološke intervencije upotrebom kontaminiranih instrumenata i igala. Drugi put prenošenja je preko konjuktive ili sluzokože respiratornog trakta. Inkubacioni period kod hepatitisa C je od 40 do 180 dana.

Komentari na pitanje: #15620

    • Ako dodirnem sluzokozu ociju a na prstima imam pljuvacku osobe koja ima hepatitis c, da li postoji mogucnos da se i ja zarazim?