1. Testiranje na hepatitis B - Prof. dr Djordje Jevtović

    Pitanje broj: #162079

    Radio sam testiranje na hepatitis B (Elisa metoda). Rezultat mi je 0,096, a referentne vrednosti kažu: reaktivan je ako je rezultat veći od vrednosti 0,118.

    Nije velika razlika (tačno iznosi 0,022), pa me brine hoće li možda te vrednosti vremenom rasti, i premašiti gornju granicu?

    Odgovoreno: 06. 05. 2019.
    • ELISA test nove generacije, za HBsAg je pouzdan, osetljiv i specifičan. Postaje pozitivan više nedlja posle rizika od sticanja tog virusa, uglavnom seksualnim putem. Preciznije je uraditi testiranje HBV DNK PCR metodom.