1. Nezaštićeni odnos sa osobom koja ima genitalni herpes

    Pitanje broj: #163507

    Imala sam nezaštićeni odnos sa osobom koja ima genitalni herpes tipa 2. Htela bih da uradim test krvi, pa me zanima koji test tačno treba uraditi, kao i koliko vremena nakon odnosa? Nemam nikakve simptome.

    Odgovoreno: 23. 08. 2019.
    • Svaki čovek tokom normalnog detinjstva i potom tokom seksualne zrelosti, u dobu adolescenje, stekne uglavnom sve herpes viruse (EBV, HHV 6 i 7, HSV 1 i 2, CMV), koji u latentnom obliku ostaju zauvek i nije potrebno ništa testirati. Samo je u nekim retkim situacijama, kada se očekuje, ili već potoji imunološka supresija, dobro znati koje se latentne infekcije mogu razbuktati. Takođe bi treblo znati da u trudnoći HSV može da ugrozi novorođenče, posebno dok prolazi kroz porođajni kanal i shodno tome se neke mere mogu preduzeti.