Poštovani, 1983.g. sam ležao na infektivnoj klinici i tada mi je rađena biopsija jetre jer sam radio sa opasnim isparenjima, dato je mišljenje ali niko mi nije ni pomenuo Hepatitis B, ja sam to pročitao u izveštaju ali nisam znao šta je to i pisalo je da nije aktivan, nikad me niko nije ni lečio ni kontrolisao dalje sve do 2002.g kad sam oboleo od obostrane tromboze dubokih vena nogu, u toku tog lečenja su mi se na butinama pojavljivale neke modrice i brzo se same po sebi povlačile, tada su mi rekli da imam problem sa jetrom i poslali me na infektivnu kliniku, otkrili su mi Hepatitis B ali svi rezultati su bili dobri, intezivno se pratilo mesečno u roku od dve godine i uvek je sve bilo dobro kako je rekao načelnik ambulantne službe da mi je jetra kao u bebe a da ovaj virus negde u meni tinja ali ništa ne radi, tada su bili rezultati skoro uvek ovakvi HBsAg poz., AST/ALT 33/40, gamaGT 26, alf.fodf. 57, amilaze 55, bilirubin 12/0, prot.vreme kad kako 94,00 do 104,1% i tako dve godine uz mala odstupanja, U oktobru mesecu prošle godine uz neke analize na gastro klinici urađen mi je tes za hepatitis i dobio sam rezultat gde piše ovako PCR HBV DNK 412/0 m, neznam šta znači ali lekari kažu da je to jako niska vrednos tako da nema nikakve opasnosti, i da navedem da sam se ja 1988 godine oženio i dobio dete sad imam i unuku i niko nema hepatitis...Moje pitanje je dali sam ja rizičan ili ne... Hvala

    Odgovoreno: 27. 06. 2019.
    • u pitanju je  faza zdravog kliconoše( inaktivno kliconoštvo) i toku hronične HBV infekcije s niskom viremijom i bez značajnog zapaljenja. Potrebne su redovne kontrole, ipak potoji rizik od teže forme boleti ( reaktivcije) kasnije; pa čak i hepatocelularog karcinoma-zbog toga svega najvažnije su redovne kontrole. valja dodati da   nema dokaza da antivirusni lekovi pomažu u vašem slučaju. Osobe u bliskom kontktu s vama bi svakako trebalo da se  vakcinišu protiv hepatitisa B.

Komentari na pitanje: #162825