1. Neuralgija nervusa trigeminusa

    Pitanje broj: #17308

    Da li je moguće da, ukoliko je upaljen trigeminus, boli zub, tj. da reaguje strašno na sladoled i hladna pića? Moju djevojku je prvo zaboleo zub, pa naknadnim vadjenjem živca tog zuba, bol joj se pojačao i kao da je nešto pulsiralo na tom mestu. U zubu nije bilo upale, tj. gnoja u kanalu, a živac kao da je počeo sam da trune - to su reči njenog stomatologa.

    Moje pitanje je - da li je prvo nastala neuralgija trigeminusa iz neobjašnjivih razloga (pa da zub počne da sprovodi hladnoću i da boli kao posledica toga), ili je moguće da su joj oštetili trigeminus kada su vadili živac (pošto je išla više puta i u hitnu zbog bolova, pa su baš svi čačkali iglama po kanalu, uključujući i njenog stomatologa). Napominjem da se radi o gornjoj lijevoj jedinici, i da uzima Tegretol 400mg, i vitamine B kompleksa. To me interesuje zbog načina i dužine lečenja, jer doktori kažu da ako se zna uzrok neuralgije da je ona izlečiva uz pomoć lekova.

    Odgovoreno: 18. 12. 2008.
    • Poštovani,

      Vaše pitanje je komleksne sadržine, tako da ću pokušati da Vam najpre pojasnim neke stvari, a potom i dam konkretno rešenje. Neuralgija n.trigeminusa može biti idiopatska (gde je uzrok nastanka nepoznat) i sekundarna (najčešći uzroci su infekcije, traume i mehaničke povrede). Bol je jakog intenziteta, konstantan i reaguje na bilo kakvu provokaciju (hladno, dodir zuba, mehanička iritacija itd). Lečenje može biti medikamentozno i hiruško. Naravno da postoji izlečenje ukoliko se krene sa terapijom blagovremeno. Uloga targetola (karbamazepina) je u smanjivanju bola tako što dovodi do stabilizacije živčanih membrana i slabljenja električnih okidanja. Dok vitamini B komleksa potpomažu oporavak nerva. Dužina lečenja je individualna i ne može se precizirati sa tačnošću.

Komentari na pitanje: #17308

    • Zorana Jurisic 27. 09. 2023.

      Poštovani, Imam komentar na problem devojke koja je nakon stomatološke intervencije vađenja pulpe iz zuba dobila trigeminalnu neuralgiju. Meni se isto desilo nakon brusenja zuba za krunični most, front gornjih zuba sa desne stra ne, sada od jedinice, dvojke i trojke desno. Počinje bol koji zrači preko desni i lica, pa sve do orbite, valjda ta maksilarna grana. Užasno je, nikada ne znam kada će početi grčenje i bol.Nikada pre nisam imala takvih tegoba, i sasvim je jasno da je preko zuba koji takođe imaju tu inervaciju, krenuo podražaj i problem i muke koje sada imam. Treba da mi se uradi i postavi konačni most, a ja ne znam kako ću i usta otvoriti i sarađivati sa protetičarom kada bude postavljao most. Dobila sam bila i Karbapin od neurologa od koga mi je pozlilo, te i ne znam kako se dogodilo, uglavnom osvestila sam se na podu u stanu, jako povredila glavu. Prošla sam sve pretrage, CT, navodno sve u redu, a ja jedva hodam, nestabilnost, vrtoglavice, u kadu ne smem da uđem. Prava tragedija. A i da ne govorim što se ispostavilo da zdrav gornji front nije ni trebalo brusiti ni vezivati u most, zbog jedne fizioloske migracije. To su bili stabilni zubi, bez parodontopatije. Ubedio me profesor na Stomatološkom fakultetu. Zatvorio sve dijasteme, koje sam oduvek imala, te mi je sada i izgovor mnogih glasova potpuno deformisan. Tonem i fizički i psihički. A otisla sam na protetiku samo radi procene da li zbog nešto većih dijastema preti migracija ili klacenje zuba. Sam profesor je komentarisao da su zubi čvrsti, da nema parodontopatije, pa se pitam zašto je uopšte brusio zube i napravio mi ovo zlo. Već treći put menjam protetičara, jer nikako da se uradi most sa kojim ću normalno govoriti. Pogubno je bilo zatvoriti sve dijasteme, o tome profesor očigledno nije ni razmišljao. Moja poruka svima bi bila da se dobro raspitaju kada im se predloži ovakav rad, može li doći do nekog nepopravljivog problema. Strašno mi je što sam do svojih šezdeset godina, koliko mi je sada, sačuvala sve svoje zube, uvek vodila računa. Bočno imam krunice, ali front je bio zdrav i besprekoran, očuvana gleđ, nigde karijesa. Ovo je užasno iskustvo. Imam trajnih posledica zbog neprofesionalnosti.

    • Pre 3 meseca su radjena dva zuba Pre dva meseca pa do sad krenuo je jak ostar bol u kosti vilice ispod tih zuba a nakon 7 dana bol u uhu i celoj vilici Ne reaguje na antibiotike rivotril i slabo na klasicne analgetike Bol se pojacava hodom i stajanjem i perkutono su bolni zubi koji su radjeni Stomatolozi tvrde da je neuroloski Neurolog i fizijatar tvrde da je od upale zuba Da li bol trigeminusa moze nastati nakon intervencije zuba? Da li zubi mogu boleti zbog trigeminusa i zasto bas ti radjeni zubi a ne ostali? Kome se obratiti za dalje lecenje?

    • Irena mitevska 20. 09. 2017.

      Koi je nacin lecenja trigeminusa kad je pacientkinja u drugom stanju (4ti mesec) ?