1. Infekcija Candidom albicans

    Pitanje broj: #15194

    Brisom jezika utvrđena mi je candida albicans u velikom broju. Uzela sam prvo Nistatin, ali sam od njega osećala strašnu mučninu, pa sam uzela Daktanol gel i ispiram Heksoralom.

    Da li je to dovoljno? I da li je to uzrok suvoće usta? Šta da koristim da smanjim suvoću?

    Odgovoreno: 17. 11. 2008.
    • Poštovani,

      Verujem da ste se posavetovali sa Vašim stomatologom oko terapije. Nemam dovoljno podataka o tome: Da li je Candida izolovana samo sa jezika? Zbog čega se javila? Jel prvi put da je izolovana? Tako da ne mogu da odgovorim da li je terapija odgovarajuća ili ne. Što se tiče pitanja da li su ovi lekovi uzrok suvoće usta, odgovor je da. Da biste ublažili suvoću uzimajte dosta vitamina C, izbegavajte zasladjene sokove i alkoholna pića, uzimajte povremeno komadiće jako kisele hrane i pića koje će pospešiti lučenje pljuvačke. Podrazumeva se redovno održavanje higijene usne šupljine.