1. Kako preovladati prve znakove depresije

    Pitanje broj: #139860

    Imam 30 godina, udata sam, nemam dece. U zadnje vreme osećam nezainteresovanost za sve oko sebe, mrzovoljna sam, sve mi je teško da uradim, imam osećaj da me ništa ne čini srećnom, samo mi se leži. Stalno me obuzimaju neke crne misli, osećaj beznađa. Inače, u zadnjih 15 godina mi se u životu izdešavalo sve i svašta, prekinula sam svaki kontakt sa ocem zbog njegovog ponašanja. Znam da sam donela pravu odluku, ali mi je ujedno i krivo zbog toga. Da li ja to upadam u depresiju i šta da radim?

    Odgovoreno: 28. 08. 2015.
    • Vaš organizam vam kroz ovakvu depresivnu reakciju na negativne događaje daje neku vrstu upozorenja da je potrebno da nešto učinite za sebe kako se ne biste osećali loše, odnosno da nešto promenite. Na vama je sada da vidite šta je to potrebno promeniti, a najčešće je to način kako gledamo na stvari i događaje iz spoljašnjeg sveta tj. naša perspektiva, naša uverenja i slično. Kod vas su očigledno nadvladala negativna uverenja iz podsvesti i prelila se u vašu svest. Neophodno je da shvatite da ste vi kreator svojih misli i uverenja, a ukoliko ste ih usvojili od drugih (porodica, društvo, šire okruženje) sada je pravo vreme da ih se oslobodite, da očistite svoj um od svih loših misli koje sledstveno i stvaraju ovakve negativne emocije, osećanja i simptome bezvoljnosti i depresije koje navodite. Psihoterapija jeste jedan od načina da doprete do svog tzv. negativnog ega koji je i uzrok svega kroz šta prolazite. Pretpostavljam da uviđate da je to u stvari jedan deo vas, vaše ličnosti.