1. Povučenost u društvu, anksioznost

    Pitanje broj: #151231

    Ja sam od svoje sedme godine povučen kao osoba, a sada imam 20 godina. Kada sam u društvu ne komuniciram sem ako me neko nešto pita. Zbog toga nemam ni drugare, naravno ni devojku u ozbiljnom sam životnom problemu. Koliko treba vremena za izlečenje te bolesti, posle odlaska psihijatru? Da napomenem da sam pio latu godinu dana i malo mi je bilo bolje, sam sam prestao sa lekom i 2 meseca sam se osećao loše. Ustanovili su mi anksioznost, ali sam prestao da idem kod psihijatra. Da li se ta bolest samo lekovima leči i da li mogu postati komunikativan.

    Odgovoreno: 17. 06. 2017.
    • Poštovani,
      Postoji mogućnost da imate socijalnu fobiju, koja se javlja relativno često kod ljudi sirom sveta.
      Leči se kombinacijom lekova (antidepresivi iz grupe ssri, ili neki od antidepresiva iz drugih grupa, to odlucuje specijalista psihijatar) , i psihoterapije.
      Samo kada je terapija lekovima udružena sa psihoterapijom, dobija se dugoročni efekat.