1. Kada se dešava da ljudi pricaju "sami sa sobom"?

    Pitanje broj: #496

    Koji poremećaj, odnosno koja se bolest karakteriše pričanjem "sam sa sobom" i kako se leči?

    Odgovoreno: 14. 04. 2007.
    • Poštovani,

      Kada osoba “priča sama sa sobom”, to može biti iz nekoliko razloga. Može se desiti da je besna i napeta pa da se na taj način oslobadja napetosti. Medjutim, može da se desi i da “čuje” glasove, odnosno da ima tzv. halucinacije kada se radi o težem psihijatrijksom oboljenju. Može se javiti i kod starih osoba zbog početnih ili uznapredovalih promena na mozgu usled starosti. Postoje i tzv. disocijativna stanja koja se mogu slično ispoljavati. Razlog može biti i prilično prozaičan, recimo da osoba vežba odredjeni razgovor koji je bitan, ili se preslišava. Ako se radi o halucinacijama, senilnosti ili disocijativnoj simptomatologiji potrebno je psihijatrijsko lečenje. Ako se osim pričanja sa samim sobom osoba promenila i u drugim aspektima ponašanja, onda se verovatno radi o nekoj bolesti.

Komentari na pitanje: #496

    • Mlađi čovek priča sam sa sobom, ali o događajima koji su se desili i u kojima je i on učestvovao. Nema društva, usamljen je. Svako svojim putem.

    • Poštovani, moja baka ima šećer i slomila je kuk. Operisana je i svi smo sa njom i počela je sama sa sobom pričati

    • Mene interesuje malopre sam video čoveka kako šeta na javnom mestu priča sam sa sobom i u ruci drži sveću, da li se radi o nekom poremećaj ili nešto drugo?