1. Delovanje i upotreba xenicala u lečenju gojaznosti

    Pitanje broj: #64

    Kako deluje i kako se upotrebljava lek Xenical? Kupio sam kapsule od 120 mg ali nisam dobio deklaraciju (iako sam lek kupio legalno u apoteci), pa ne znam kako se dozira.

    Odgovoreno: 02. 03. 2007.
    • XENICAL (orlistat) smanjuje resorpciju masti iz digestivnog trakta i inhibira pankreasnu lipazu. Indikacije su gojaznost kod osoba sa indeksom telesne mase većom od 30kg/m2, udruzenom sa hipertenzijom i hiperlipidemijom.

      Kontraindikacije:

      • hronična malapsorpcija,
      • holestaza,
      • trudnoća,
      • dojenje.

      Neželjena dejstva:

      • flatulencija,
      • urgentna defekacija,
      • masne stolice i
      • abdominalni bolovi.

      Doziranje: individulano.

      Upozorenje: uz lek se koriste liposolubilni vitamini.

Komentari na pitanje: #64