1. Upotreba vitamina C

    Pitanje broj: #150779

    Poštovani,

    Koliko dugo se smije koristiti vitamin C za jačanje imuniteta i u kojoj dnevnoj dozi?

    Odgovoreno: 02. 03. 2017.
    • Poštovani,

      Vitamin C za jačanje imuniteta može se koristiti u dozama od 500 mg, pušači i ljudi koji imaju veće potrebe za vitaminom C mogu koristiti i 1000 mg dnevno. Suplementacija se treba ograničiti na period u kojem vladaju virusi, ili je oslabljen imunitet, znači na mesec dana do dva meseca. Nije preporučena stalna upotreba preparata na bazi vitamina C jer ukoliko se koristi veštački izvor askorbinske kiseline može doći do stvaranja oksalata koji mogu štetiti našem organizmu. Vrlo je efikasna kombinacija vitamina C i cinka jer su komplementarni i sinergistično će blagotvorno delovati na imunitet. Ipak je voće najbolji izvor vitamina C jer prirodni vitamin C osim askorbinske kiseline koja se nalazi u preparatima na tržištu, sadrži i bioflavonoide, rutin, tirozinazu, koenzime, koji zajedno povoljno utiču na naš organizam.