1. farmaceut Iva Cvetković pravilna upotreba l karnitina

    Pitanje broj: #143583

    Pozdrav. Interesuje me L-karnitin. Znam sta je L-karnitin i čemu služi (rodjaka mi studira vezano za tu oblast). Mene najviše intetesuje da li je on slobodan za konzumianje. Naime, bavim se vaterpolom i nemam tokom celog treninga energije, nije neki umor, više neka malaksalost. Da li ovaj vitamin stvarno pomaze u stvaranju energije- pretvaranju masti u energiju? Cilj mi je da skinem malo sala sa tela (86kg/180cm nisam bas mršav, imam dosta sala na stomaku i telu) i povećam energiju da mogu jače i više da treniram. Ne treba mi neki "bum" već samo mala pomoć da u toku treninga trošim više masti. Najvise me interesuje da li on šteti ili pomaže, tj. jel ne postoji nekih problema i zabrana korišćena, da li višak napreže bubrege ili jetru ili je čak poželjno da više imamo L- karnitina (ipak koliko znam bolesti viska L- karnitina nema, a manjak izaziva bolesti). Uglavnom, uzimao bih pred svaki drugi trening tako mesec dana pa pauza 15 dana. Pozdrav

    Odgovoreno: 15. 01. 2017.
    • Poštovani,
      L-karnitin se fiziološki nalazi u našem organizmu i potpomaže sagorevanje masti pri čemu se oslobađa energija. Mogu ga dodatno unositi u ishranu profesionalni sportisti ili osobe koje se rekreativno bave sportom kako bi povećali izdržljivost i energiju tokom treninga i ubrzali oporavak posle treninga, kao i oni koji žele smršati i smanjiti masne naslage. Ima ga najviše u mesu, a postoje i kapsule l-karnitina 500 mg, koje se koriste 1 tbl pola sata pre treninga i 1 tbl neposredno pre treninga za sportiste i rekreativce, ili 2h posle jela kao pomoć pri mršavljenju. Posle mesec dana se preporučuje pauza. Na taj način je upotreba bezbedna.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #143583

    • Ljiljana Kulić 31. 12. 2023.

      Moja majka ima problem sa bubrezima, može li piti l'karnitin? Pozdrav.